Apple Watch için Touch ID iddiaları kuvvetleniyor

0

Apple, kısa süre önce watchOS 6.2 isimli Apple Watch güncellemesini yayınladı. Bu güncellemenin ülkemiz için en büyük yeniliği EKG özelliğinin gelmesi oldu. Apple, yazılım iyileştirmelerinin yanında donanım tarafında da önemli çalışmalar yapıyor. Son olarak, Apple Watch‘a yapılacak donanım değişiklikleri ve watchOS 7 ile gelecek bazı geliştirmeler sızdırıldı.

Apple Watch için Touch ID iddiaları

iUpdate ve The Verifier tarafından ortaya atılan iddialara göre, Apple şu sıralar Apple Watch’a Touch ID ekleyebilmek için çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarda ise iki farklı seçenek var. Bunlardan biri Apple Watch için Touch ID sensörünün Digital Crown’a entegre edilmesi. Bir diğer seçenek ise sensörün ekran altına konumlandırılması.

Tabii bu özelliğin Apple Watch Series 7 ile karşımıza çıkacağı söyleniyor. Yani, bu yıl tanıtılacak akıllı saat modelinde parmak izi sensörünü beklememek gerekiyor.

Apple Watch bildiğiniz gibi halihazırda biyometrik bir kimlik doğrulama seçeneği barındırmıyor. Bunun yerine kullanıcıların PIN kodu ile saatini açması gerekiyor. Saat koldan çıkarıldığı anda kendini otomatik olarak kilitliyor. iPhone’un kilidi açıldığında ise bu kilit otomatik olarak açılıyor. Bu da PIN kodunu birkaç kez yazmanın önüne geçiyor. Ancak, yine de 4 haneli bir şifre girmenin kullanım pratikliği sunmadığını söyleyebiliriz.

Touch ID iddiasının dışında watchOS 7 ile ilgili de bazı iddialar mevcut. Bunların başında yeni yazılımın uyku takibini ve kan oksijen sensörünü kullanıcıya sunacak olması geliyor.

Apple’ın haziran ayında düzenleceği WWDC etkinliğinde watchOS 7’yi resmi olarak duyurması bekleniyor. Bu arada WWDC’nin bu yıl çevrimiçi olarak düzenleneceğini ve etkinlik tarihinin henüz kesinleşmediğini belirtelim.

Yeni nesil Apple Watch ise tahminlere göre sonbahar aylarında piyasaya çıkacak.

Cevap bırakın