Apple TV için tvOS 12 duyuruldu

0

Apple TV için tvOS 12 hangi özelliklerle geldi? İşte yanıtı…

Apple, 4 Haziran 2018 tarihinde başlayan ve özellikle yazılım dünyası tarafından merakla beklenen WWDC (Worldwide Developers Conference) 2018 kapsamında Apple TV modelleri için en yeni temel işletim sistemi versiyonu tvOS 12’yi tanıttı. Çok sayıda yenilikle gelen yeni işletim sistemi, Apple TV kullanıcılarına bir dizi yenilik sunacak.

Bunlar arasında öne çıkan yeni özellik, Dolby Atmos ses desteği. Böylelikle Apple TV’ler hem Dolby Vision sertifikasının ardından Dolby Atmos sertifikasına da sahip olan ilk medya oynatıcıları haline dönüşüyor. Sonbahar itibarıyla iTunes’taki 4K film ve diğer multimedyalarda Dolby Atmos destekli ilk ürünlerin yer alacağı kaydedildi. Ayrıca içerikleri önceden edinen kullanıcılar, söz konusu ses desteğine otomatik olarak sahip olacak. Yani ekstra bir ücret talep edilmeyecek.

iOS ile son derece entegre bir kullanım sunan Apple TV’de bu yönde deneyimi iyileştirme odağında bazı yenilikler var. Örneğin uygulamalardaki oturumlar, iOS cihazlardaki şifrelerin otomatik doldurma işlemi ile gerçekleştirilebilecek.

Apple TV Remote da iPhone ve iPad’deki Denetim Merkezi’ne eklenebilecek, bu sayede kontrollere erişim daha hızlı bir hal alacak.

İlginç bir ekstra olarak Uluslararası Uzay İstasyonu Ulusal Laboratuvarı ve Uzayda Bilimin Gelişmesi Merkezi (CASS) iş birliği neticesinde Apple TV’de uzayda çekilmiş en son görüntülere ulaşılabilecek, bunlar arka plan görseli olarak kullanılabilecek. Ayrıca görüntülerde konum bilgisi de bulunacak, acaba Ay’a yakın bir fotoğraf mı sorusuna yanıt için ilginç bir özellik.

Beta olarak geliştiricilere sunulan tvOS 12’nin Eylül ayında final versiyonu ile genel kullanıma açılması bekleniyor.

Cevap bırakın