Apple MacBook için yeni bir patent aldı

0

Apple MacBook için yeni bir patent aldı. Apple yeni ortaya çıktığı kadarıyla Force Touch teknolojisine sahip yeni MacBook’un Touch Bar’ının patentini aldı. Önümüzdeki yıl yeniden tasarlanmış MacBook’ları beklerken, daha yeni ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından bir patent başvurusu paylaşıldı. Touch Bar’ın tam olarak mevcut olana benzeyen yeni bir sürümünü ortaya çıkaran bu patente göre yeni modelde Force Touch bulunuyor.

Apple MacBook için yeni patent aldı

Force Touch sensörler ilk kez Apple Watch ile tanıtılmıştı. Dokunmatik yoğunluğa göre farklı eylemler gerçekleştirmek için ekranın dokunma basıncını tanımlamasına olanak sağlayan bu teknoloji, daha sonra 2015 yılında MacBok ile karşımıza çıktı. MacBook tarafında izleme paneli için tanıtıldı.

Bu sayede mekanik bir düğme olmadan bile normal bir izleme paneli gibi çalışabilen MacBook, kullanıcıların gerçekten işine yaramıştı. iPhone 6s aynı yıl 3D Touch’a kavuştu, bu temelde benzer teknolojidir ancak iPhone’larda bu kuruluma yer verilmiyor.

MacBook için yeni patent

Apple Watch tarafında da artık Force Touch bulunmuyor ancak Apple yine de bu özelliği başka bir ürüne eklemeyi planlıyor olabilir. Patently Apple tarafından bildirildiği üzere, şirketin aldığı en son patenti, dokunma basıncına duyarlı yeni bir Touch Bar gösteriyor.

Mayıs 2019’da dosyalanan patent, Force Touch’ın çalışmasını sağlayan yeni devrelerle MacBook’taki Touch Bar’ı açıkça gösteriyor. Nasıl çalışacağına dair elimizde bilgiler bulunmuyor. Tahminlere göre kullanıcıların Touch Bar’a yanlışlıkla dokunmalarının önüne geçmek için bu patentin alındığı söyleniyor. Şu anda Touch Bar içeren tek Mac, MacBook Pro’dur. Yani bu patent Pro özelinde olabilir gibi duruyor.

Cevap bırakın