Apple’ın aldığı yeni patent milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiriyor

0

Apple aldığı yeni patentler ile sorun yaşayan kullanıcılarına kulak asıyor. Bir süredir takmak zorunda olduğumuz maskeler özellikle iPhone’daki Face ID sisteminin ‘istendiği gibi’ çalışmamasına neden oluyordu. Bunlar hakkında bazı güncellemeler yayımlayan ve farklı çözümler sunmaya çalışan Apple’ın yetersiz kaldığı görülüyordu. Bu noktada Apple’ın yeni aldığı patentler arasında yer alanlar hem maske takan kullanıcıları hem de kullanıcıların katıldıkları video görüşmelerindeki jest/mimiklerine odaklanıyor. Apple Face ID için adım atıyor, işte detaylar!

Apple Face ID sorununa çözüm getirecek olabilir

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi kısa bir süre önce Apple tarafından başvurusu gerçekleştirilen 56 patenti yayımladı. Yayımlanan patentler arasında milyonlarca iPhone kullanıcısının taktığı maskeler yüzünden Face ID sisteminin istendiği gibi çalışmamasına çözüm sunuluyor.

Maske takılı olduğu için Face ID’nin şifre ekranına geçmesi de zaman alıyor. Apple bu süreyi yazılım güncellemesiyle kısaltmış olsa da kullanıcılardan istediği gibi bir reaksiyon alamamıştı.

Apple-Face-ID-00

Yeni ortaya çıkan patentte ise kullanıcılar maske takmasına rağmen Face ID’yi kullanabilecek. Bu sistemde kısmi yüz tanıma sistemi devreye girecek ve kolay bir şekilde geçiş yapılacak. Bu patent sayesinde kullanıcıların tüm yüzünün görünmesiyle açılan Face ID artık gözler ve burnun görünen kısımlarıyla açılabilecek gibi duruyor. Yani ortaya çıkan patent bu durumu işaret ediyor.

Apple’ın aldığı bir diğer patentte ise bir video konferanslarına/görüşmelerine odaklanılıyor. Görsel olarak öne çıkmasını sağlayacak bir sisteme atıfta bulunan patent belgesinde katılımcıların işaret dili veya görsel destekler kullanarak iletişim kurduklarında bunun tespit edilmesi ve diğer katılımcılara aktarılması sağlanacak.

Şirket daha önce de sanal gerçeklik ve Touch ID için aldığı patentler ile teknoloji gündemine girmişti.

Apple’dan iPhone 13 kullanıcılarını kızdıran hareket!

Cevap bırakın