Apple Çin’de daha az kullanılmaya başlandı

0

apple-china_story

Dünyanın en önemli tüketici elektroniği pazarlarının başında şüphesiz Çin geliyor. Önümüzdeki yıllarda 1,5 milyara ulaşması beklenen nüfusu ile uçcuz bucaksız bir pazar olduğuna şüphe yok. Önde gelen teknoloji markaları açısından da büyük önem taşıyor. Apple da bu markalardan biri. Ancak son göstergelerin şirketin akıllı telefon pazarı özelinde ülkede kan kaybetmekte olduğuna işaret ediyor.

Bir araştırma şirketi tarafından sunulan verilere göre Apple, Temmuz ayında sona eren üç aylık dönemde Çin’in kentsel bölgesinde yüzde 4.4 daha az kullanılmaya başlandı. Android işletim sistemli cihazlar ise aynı dönemde yüzde 5,6 oranında daha fazla kullanılarak toplam payını yüzde 85,6’ya ulaştırdı. Apple’ın iPhone’ları ile toplam payı ise yüzde 14,3’e kadar geriledi.

Öte yandan ülkedeki iOS cihazların yüzde 33’ünün iPhone 6 ya da 6 Plus olduğu belirtiliyor. iPhone 7’nin lansmanı ve ülkedeki satışlarıyla birlikte Apple’ın akıllı telefon kullanımına ilişkin payının da artacağı kaydediliyor. iPhone 7, 7 Eylül Çarşamba günü, Türkiye saati ile 20:00 itibarıyla tanıtılacak.

Veriler, Çin’de en yüksek pazar payına sahip ilk üç markayı da sunuyor. Buna göre Yüzde 27,6’lık pazar payıyla Huawei, en çok tercih edilen marka; onu bir diğer Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, yüzde 18,5’lik pazar payı ile izliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın