Anthem İnceleme

0

BioWare’in geliştirdiği ve yayıncılığını EA’in üstlendiği aksiyon RPG oyunu Anthem, çokça eleştiriye maruz kaldı. Oyun bizi, teknolojinin tam ortasında uyandırırken bir yandan da unutulmuş hazinelerle dolu bir dünyaya götürüyor. Tanrılar olarak bilinen “Shapers”, Anthem dünyasını 9 günde yaratıp ardından arkalarında kendi teknolojilerini bırkarak kaybolurlar. Bu Dünya, vahşi hayvanlar ve acımasız düşmanlarla doludur. Lejyon lideri Helena Tarsis’in ölümünün ardından kahramanlar Sentinel’ler, Dominion ve Freelancer’lar olarak üçe ayrılır. Biz, gözlerimizi bir Freelancer olarak açarız. Görevden göreve koşar ve insanlara yardım ederiz. Oyunun Sentinel tarafı insan şehirlerini koruyan polis gücüyken, Dominion ise insan dışı düşmanları temsil ediyor.

Herkesin tek ortak noktası ise “Javelin” yani exo-zırhları kullanıyor olması. Anthem’in asıl hikayesi yaratılışa kadar uzansa da o kısmın güzelliğini oyunda tatmanız gerek. Dört farklı oynanış dinamiğiyle bizi karşılayan ve her birinin kendisince özel güçleri olan Javelin’lerimiz seviye atlıyor. Bu süreçte onları, her görev veya zindan  sonrası ödüllendirildiğimiz silahlar ve zırhlarla güçlendirmeye çalışırız. Oynanış kısmında açık dünyada depar attığımız, eşsiz manzaralarıyla donatılmış Anthem dünyası ve Fort Tarsis yer alıyor. Fort Tarsis, bankamıza ulaştığımız, çeşitli alışveriş mekanları ve konuşabileceğimiz NPC’lerle süslü. Açık dünya kısmında ise görev dağılımı yapılarak aksiyona doymak serbest.

Aynı zamanda Forge kısmında Javelin’imizi kişiselleştirmek, silah ve zırhları  değiştirmek mümkün. Oyun, en başta oldukça karizmatik geliyor ve renkler arasında kolayca kaybolabiliyorsunuz. Ancak oynanış kısmında görev silsilesi kendini tekrar edince, sıkıcı detaylar ortaya çıkıyor. Görev sisteminde bizi Freeplay (serbest açık dünya), Quickplay rastgele görevler) ve Strongholds (zindan) karşılıyor. Javelin kullanmak inanılmaz keyifli, vuruş hissi son derece başarılı, ödüllendirme sistemi, karakterler, hikaye gidişatı ve müzikler Anthem’in artıları arasında yer alıyor.

Diğer yandan uzun süre yükleme ekranları, Fort Tarsis’in anlamsız zaman harcaması, kendini tekrar eden görev yapısı, oyunun yönlendirme noktasında eksik olması, sunucu sorunları ve çokça teknik sıkıntının oynanışı etkilemesi yüzünden de Anthem, geri planda kalmaya mahkum. Mart ayında gelecek büyük güncelleme ile eksiklikler giderilirse Anthem, kısa sürede toparlanacaktır. Grind atmaktan hoşlanıyorsanız

Cevap bırakın