Android P geliştirici sürümü yayınlandı

0

Ve Google, sonraki nesil mobil işletim sistemi Android P için geliştirici sürümünü yayınlandı. İşte işletim sisteminin henüz beta aşamasına yaklaşan versiyonunda öne çıkan detaylar…

Merakla beklenen sonraki nesil Android işletim sistemi versiyonunun ilk işaretleri 7 Mart Çarşamba günü verildi. Android P işletim sistemi, geliştirici versiyonu yayınlandı. Önümüzdeki aylarda final versiyonu ile, ilk etapta üst segment modeller olmak üzere desteklenen Android cihazlarda kullanılmaya başlanacak olan versiyon, çok sayıda yenilik vaat ediyor.

Bunlardan en önemlisi çentik desteği adını alan özellik. Google tarafından ekran çıkıntısı şeklinde adlandırılan bu özellik, farklı boyutlarda simule edilebiliyor.

Bir diğer yenilik ise bildirim ekranı üzerinde görülüyor, burada görünürlüğün daha yoğun bir hal aldığı bildirim merkezi öne çıkıyor.

Diğer yandan Gmail uygulamasındaki akıllı cevap özelliği de, Android P ile birlikte mobil cihazlara gelecek yenilikler arasında. İşletim sistemi, navigasyon noktasında da bazı yenilikler sunuyor.

Video tarafında da geliştirmelerin yer aldığı Android P, fotoğraflarda görüntünün bozulmasının önüne geçen HEIF desteği ile geliyor.

İşletim sisteminde ayrıca güvenlik özellikleri de dikkat çekiyor. Mobil işletim sisteminin nihai halinin ne zaman sunulacağı henüz netlik kazanmış değil.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın