Android Instant Apps kullanıcı testlerine başlandı

0

android

Android kullanıcıları destekleyen uygulamaların tamamını değil, bir kısmını indirerek kalitesini ve ne kadar fonksiyonel olduğunu görebilecekler. Bu yöndeki testler devam ediyor. İşte detaylar…

Google’ın Android işletim sisteminin mobil cihazlardaki kullanım oranı küresel düzeyde lider konumda. Birçok üreticinin akıllı cihazlarıyla birlikte sunduğu işletim sisteminin uygulama ekosistemi de bir hayli geniş. Milyarlarca yazılımın yer aldığı Android uygulama mağazasındaki en önemli sorunlardan biri ise şüphesiz ise kalite.

Uygulamaların önemli bir kısmının sadece reklam gösterimi odaklı olduğu, klon yapılarının düşük kalite sergilediğine tanıklık ediliyor. Bu noktada çalışmalar yürüten Google, geçtiğimiz yıl yaz aylarında Android Instant Apps özelliğini duyurmuştu. Bu özellik, destekli bir uygulamanın tamamen değil de belli bir dosya boyutuna karşılık gelen kısmının yüklenmesi, bir nevi test edilmesi şeklinde özetlenebiliyor.

Kısıtlı sayıda kullanıcı üzerinde testlerine başlanan özellik, erken deneme süresi sayesinde daha az data paketi tüketilerek uygulamanın ana hatlarının görülmesi ve daha sonra tamamının yüklenmesi gibi oldukça kullanıcı dostu bir yapı vaat ediyor. Periscope, Viki, BuzzFeed ve Wish gibi uygulamaların bu şekilde denenebileceği kaydediliyor.

Alınacak geri bildirimler doğrultusunda servisin genel kullanıma açılıp açılmayacağının netlik kazanacağı bildiriliyor. Google, geliştirdiği servislerin testlerine önem veren bir teknoloji şirketi olarak tanınıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın