Android Gingerbread ve Honeycomb desteği son buluyor

0

android-2_3-gingerbread

Google, geliştirdiği mobil işletim sistemi Android ile tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken bir şirket. Mobil cihazların büyük kesiminde kullanılan işletim sisteminin uzun yıllara dayalı bir geçmişi olduğu da aşikar. İlk kez 2008’de yayınlanan yazılım, birçok versiyonla kullanıcıların karşısına çıkarken bunlardan en eski ikisine dair alınan yeni karar gündeme yansıdı. Beklenen gelişme, Google’ın Android Gingerbread (2.3) ve Honeycomb (3.0) için verdiği desteği 2017 yılı itibarıyla sonlandırma kararı şeklinde. Dolayısıyla ömrünü büüyk oranda tamamlamak üzere olan iki işletim sistemi versiyonu söz konusu.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Android 7.0 Nougat ile en güncel versiyonu sunan Google’ın eski sürümlere yönelik aldığı karar önemli. Geliştiricilerin istedikleri taktirde bu sürümlere destek vermeye devam edebilecekleri kaydedilirken Google, deyim yerindeyse elini eteğini tamamen çekecek.

İlgili yazılımlardan Gingerbread (2.3), Android tarihinde adından söz ettirmişti. En uzun süre destek alan Android sürümlerinden biri olan Gingerbread, 4.1 Jelly Bean’in yayınlanması sonrasında dahi yoğun ilgi görmeye devam etmişti. Günümüzdeki kullanım oranı ise sadece yüzde 1 civarında ve kullanıcıların ya üst sürümlere geçmesi ya da artık güncelliğini tamamen yitirmekte olan cihazlarını yenilemeleri gündeme gelecek.

4

Honeycomb ise hafızalarda ‘problemli’ bir sürüm olarak yer edinmişti. 2011 başında yayınlanan işletim sistemi versiyonu, ilginç bir hamle olarak ilerleyen aylarda ikinci bir versiyonun (4.0 Ice Cream Sandwich) yayınıyla iyiden iyiye kenara itilecekti. Yine de sevilen ‘Holo’ adlı teması bir süre daha hatırlanmaya devam edilebilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın