Android Auto ve Google Firebase güncellendi

0

Android_Auto

Google, ABD’de düzenlediği Geliştiriciler Konferansı 16 (I/O)kapsamında otomobiller için Android Auto ve geliştirici platformu Google Firebase’in güncellendiğini duyurdu. Android Auto üzerindeki yenilikler dikkat çekici…

Buna göre Android Auto, artık sadece uyumlu araçlarda kullanılabilen bir platformu olmayacak, güncelleme ekseninde uyumlu akıllı cihazlar (akıllı telefon, vb) üzerinden otomobilin bazı akıllı özellikler kazanmasına ve bunların yönetimine ilişkin işlemler gerçekleştirilebilecek. Örneğin uyumlu Android işletim sistemine sahip akıllı telefon, Android Auto için özel bir ekran şekli alacak, burada otomobile dair uygulamalar yer alacak.

Kullanıcı dostu ve anlaşılır bir arayüzle geldiği kaydedilen söz konusu özellik, Bluetooth özelliğine sahip ya da AUX girişi bulunan her otomobilin Android Auto platformu ile uyumlu olabileceği anlamı taşıyor. En nihayetinde ise Google, otomobil alanındaki yazılımında kapsamı bir hayli genişletiyor.

Google Firebase ise daha dar kapsamlı bir kullanıcı kesimini ilgilendiren, hatta çoğu kimsenin adını duymadığı bir platform. Bunun nedeni yazılım geliştiriciler için tasarlanmış olması. 100 binden fazla kullanıcısı bulunan platform, SDK üzerinden geliyor. Güncelleme sayesinde hatalar daha hızlı rapor edilebilecek ve yeni araçlar da kullanıma sunulacak.

Google, 21 Mayıs 2016’da tamamlanacak bu seneki etkinliğinde çok sayıda yazılımsal geliştirme, platform ve bazı yeni cihazların duyurusunu gerçekleştirdi. Daha önceki yıllarda Android’in sonraki versiyonunun beta sürümlerinin duyurulduğu Google I/O etkinliklerinde 2016’da işletim sistemi, daha önce tanıtıldı. Bu sayede ilginin akıllı telefon işletim sistemi haricindeki alanlara da yoğunlaşması sağlanmış oldu. Google’a ilişkin daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın