Android 11 geliyor; peki yeni sürüm neler sunuyor?

0

Açık kaynak kodlu olması sebebiyle kısa sürede pazarı domine eden ve “daha özgür ruhlu” insanların tercihi olan Android işletim sistemi çok yakında Pixel cihazları başta olmak üzere birçok telefona resmi olarak sunulacak. Bazı konularda pazardaki en büyük rakibi iOS’den geri kalan ve bu sebepten ötürü güvenlik konusunda hassas olan insanların ağır eleştirilerine maruz kalan Android işletim sistemi, stabilite tarafında da zaman zaman iOS’in gerisinde kalabiliyor. Buna karşılık gerek kullanıcı dostu yapısıyla, gerek birçok işlemi kolaylıkla halledebilecek özgürlüğü sunmasıyla, gerekse de çeşitli arayüzlere destek vermesiyle dikkat çeken Android, yeni sürümünde güvenlik ve stabilite problemlerini çözmeyi hedefliyor. Android 11, işte bu doğrultuda hayatımıza giriş yapmaya hazırlanıyor.

Android 11 ile hayatınızdaki önemli kişiler ve sık sık konuşma yaptığınız insanlar artık analiz edilecek. Bu sayede sık sık konuşma yaptığınız insanların bildirimleri üst tarafta karşınıza çıkacak. Bunun yanı sıra yeni “Baloncuklar” özelliği, tüm uygulamaları baloncuk şeklinde ana ekranda kullanarak mesajlaşma yapabilmenize olanak sağlayacak (Android Mesajlar’da olduğu gibi). Engelli kullanıcılar içinde oldukça faydalı bir özelliği devreye sokacak olan Android 11, “Sesli Erişim” özelliğiyle tüm işlemleri telefona dokunmaya gerek kalmadan yapmanızı sağlayacak. Yani sesli komutlar eskisinden daha kapsamlı çalışacak.

Güncelleme içerisinde “Medya Kontrolleri” de yer alırken, yeni menüde kulaklık, hoparlör ve TV gibi cihazların denetlenmesi ve kontrol edilmesi daha kolay bir hal alıyor. Bu da işlevsellik tarafında telefonlara “+” puan kazandırıyor.

Gizlilik/Güvenlik konusu elden geçirildi!

Gizlilik tarafında da daha başarılı olması beklenen Android 11, uygulamalar arasındaki iletişimi minimuma indiriyor. Yani telefonunuzdaki uygulamalar, birbirlerinin verilerinden bağımsız bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Gizlilik tarafında bir diğer yenilik ise izinler tarafında oluyor. Öyle ki bundan sonra herhangi bir uygulamaya verdiğiniz izinler, o uygulamayı ne kadar sık kullandığınız ile ilişkili olacak. Uzun süredir kullanmadığınız uygulamalara verilen izinler bir süre sonra iptal edilecek. Ta ki siz o uygulamayı tekrar kullanmaya başlayana dek.

Yine gizlilik tarafında yapılacak yeniliklerden birisi konum izni tarafında gerçekleşecek. Bundan sonra uygulamalar arka planda çalışırken konum bilgilerini toplayamayacak. Bu da güvenlik konusunda bizleri biraz daha rahatlatacak.

Android 11 Pixel kullanıcılarına sunuldu bile ama genel Android ekosisteminde yaygınlaşması Ekim – Kasım – Aralık aylarını bulacaktır…

Cevap bırakın