Yeni bir evin olmazsa olmaz teknolojileri

Yazın en güzel zamanlarının yaşandığı temmuz ayındayız. Havaların artık iyice ısındığı şu günler özellikler yeni evlenecek ve evini kuracak insanlar için ayrı bir öneme sahip. Düğün mevsiminin başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz temmuz ayında, birçok kişi tatlı bir telaş içinde. Bu telaş kimileri için düğün telaşı, kimileri için ise yeni ev kurma telaşı. Biz de evini kurmaya hazırlanan bireylerin işini kolaylaştıracak bir yazıyla karşınızdayız. ‘Yeni ev’ teknolojileri arasında neler yer alıyor?

Yeni ev teknolojileri ile teknoloji dünyasına giriş

Gerekli tüm işlemleri yaptınız, evinizi satın aldınız ya da kiraladınız. İşte asıl iş bundan sonra başlıyor. Eşya alma sürecinin bir süre hayatınızı meşgul edeceğini söyleyebiliriz.

Evlerimizin hemen her köşesinde bir teknoloji ürünü görmek mümkün. Yeni bir eve çıkacaksanız bazı olmazsa olmaz teknolojileri hazır etmeniz gerekiyor.

İsterseniz yeni bir evin olmazsa olmazı teknolojik ürünlere yakından bakalım.

Ne izleyeceğiz?

‘Televizyon izlemiyorum’ diyen kitle bile artık yönünü dijital içeriklere çevirmiş durumda. Hal böyle olunca yeni bir evin vazgeçilmezi yine televizyonlar oluyor. Tabii artık çok daha akıllılar. İnternet bağlantısı ve smart özelliği ile artık televizyonlar bizi dünyaya bağlıyor. Netflix ve YouTube gibi platformlar üzerinden dijital içerikleri izlememiz için bilgisayar ya da akıllı telefon yeterli olsa da bu seyir zevkini büyük ekrana taşımak için bir televizyona mutlaka ihtiyaç var.

Evinizin salonuna göre boyutunu ve zevkinize göre özelliklerini seçebileceğiniz akıllı televizyonlar yeni bir evin olmazsa olmazı listesinde ilk sırada yer alıyor. Ayrıca tabii yalnızca dijital içerikleri izlemek için değil. Geleneksel televizyon kanallarına ulaşmak için de televizyondan iyi bir seçenek yok.

Nereden bağlanacağız?

İnternet bağlantısı hayatımızın bir parçası. Günlük hayatımızda birçok işimizi internet üzerinden hallettiğimiz gibi, boş vakitlerimizi de internette gezinerek değerlendiriyoruz. Yeni bir eve akıllı televizyon aldıktan sonra, bu televizyonu tüm dünyaya bağlayabilmek için bir internet bağlantısı şart. Durum böyle olunca yeni bir evde internet bağlantısı sağlayan bir modem ihtiyacını da yok sayamayız.

Farklı operatörlerin tercihlerinize göre farklı internet tarifeleri bulunuyor. Bu tarifelerden birini seçtikten sonra sıra iyi bir modem almakta. Yine bu aşamada evinizin büyüklüğü önemli. İnterneti evinizin her köşesine eşit bir şekilde dağıtabilecek modem için kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Sizin için ideal modemi bulmak emin olun oldukça kısa sürecektir.

Günümüzde her bütçeye uygun bir modem seçeneği mutlaka bulunuyor.

Ne yiyeceğiz?

Yeni evin salonunu başlangıç seviyesinde bir teknolojiyle donattıktan sonra sıra mutfağa geliyor. Ev içinde teknolojinin en fazla kullanıldığı alanlardan biri hiç kuşkusuz mutfak. Bulaşık makinesinden fırına, aspiratörden buzdolabına kadar birçok teknoloji mutfakların önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Aldığınız yiyecekleri uzun süre saklayabilmek için iyi bir buzdolabına ihtiyacınız var. Aynı zamanda bu yemekleri pişirebilmek için bir ocak ve bir fırın da mutlaka mutfakta yer almalı. Yemekleri sakladınız, saklanan yemekleri pişirdiniz bu aşamada teknoloji hep yanınızda oldu. Peki ya bulaşıklar?

Hem vakit hem de su tasarrufu sağlayan bulaşık makineleri de evlerin olmazsa olmaz teknolojileri arasında yer alıyor.

Mutfağınızdaki tüm bu oyuncuların hemen her bütçeye uygun bir ürünü mutlaka var. Ancak, hepsi bir araya gelince biraz ekonomiyi zorlayabilir. Fakat unutmayın, tüm bu ürünler her evin ihtiyacı ve muhtemelen uzun yıllar sizlerle birlikte olacak. Onlara gereken yatırımı daha başta yapmanız gerekiyor.

Nasıl temizleyeceğiz?

Bulaşık makinelerinde bahsettiğimiz konu burada da karşımıza çıkıyor: Zaman tasarrufu. Ev temizliği sağlık açısından oldukça önemli. Bu yüzden evde mutlaka belirli zamanlarda iyi bir temizlik yapılması gerektiğini unutmayın. Yeni evinizin demirbaş temizlikçilerinden biri mutlaka elektrikli süpürge olmalı. İyi bir elektrikli süpürge hem kısa sürede evinizin bakterilerilerden arınmasını sağlayarak size zamandan da tasarruf ettirir.

Günümüzde elektrikli süpürgelerini de her bütçeye uygun olarak bulmak mümkün. Toz torbalı ya da toz torbasız seçenekleri olan süpürgelerin hemen hemen hepsi artık alerji dostu.

Evdeki hijyeni artırmak için yeni evinize mutlaka en kısa sürede bir elektrikli süpürge almanız gerekiyor. Aksi durumda temizlik sizin için çok daha uzun ve uğraştırıcı olacaktır.

Nasıl uyuyacağız?

Son olarak geldik yatak odasına. Yatak odasında bizi biraz daha lüks teknolojiler karşılıyor. Ancak; huzur, sakinlik ve dinginlik anlamına gelen yatak odası için biraz daha fazla yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Akıllı lambalarla yatak odanızda kendi keyfinize göre bir ambiyans yaratmanız mümkün. Gün ışığını taklit edebilen bu lambalar alarm çalmadan uyanmanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca, akıllı telefonunuza kuracağınız mobil uygulamayla akıllı lambaları yatağınızdan kalmadan kapatmanız da mümkün. Örneğin, loş bir ışıkta kitabınızı okudunuz ve artık uykunuz geldi. Yataktan kalkıp ışığı kapatmak ne kadar zor değil mi? Akıllı lambalar bunu yattığınız yerden yapmanızı sağlayarak size konforunuzu geri veriyor.

Bu yazımızda önemli bir kısmına değindiğimiz yeni ev teknolojileri listesi aslında saymakla bitmeyecek kadar kalabalık.

Unutmayın önemli olan sizin konforunuz!

akıllı ev teknolojileriev teknolojileri ateknolojiyeni ev teknolojileri
Yorumlar (0)
Yorum Ekle