Windows 10’a gelecek yeni özellikler

Windows 10, sürekli yeni özelliklerle desteklenerek, her geçen gün gelişimini sürdürüyor. Windows 10’a gelecek yeni özelliklere, Microsoft’un Windows Insider programına üye olanlar katkıda bulunabiliyor. Bu yazıda, bir ‘Insider’ olarak Windows 10’a gelecek deneyimlediğim yeni özelliklerden bahsediyorum.

Microsoft’un bilgisayarlar için ürettiği işletim sistemi Windows 10, her geçen gün yeni güncellemelerle yeteneklerini geliştirmeye devam ediyor. Şirket, uzun süredir bu işletim sisteminin geliştirilmesini kullanıcıların katkılarıyla yapıyor ve bunun için de Windows Insider adlı bir program yürürlükte. Windows Insider programına üye olanlar, Windows 10’daki yeni özellikleri büyük bir test grubuyla erkenden elde etme ve deneyimleme keyfi yaşıyor.

Yazılımın geleceğinde söz sahibi olun

Windows 10 Preview adı verilen test sürümünü kullananlar, yeni özelliklerle ilgili olumlu ya da olumsuz geri bildirimde bulunuyor ve yazılımın geleceğinde söz sahibi oluyorlar. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yazılımın nihai sürümünün nasıl olacağına karar veriliyor. Şimdi gelin Windows 10 Insider Preview sürümlerinde son dönemde yapılan iyileştirmelerden dikkate değer olanlara birlikte bakalım:

Windows Hello kurulumu kolaylaştı

Windows 10’da Tanılama Verileri için geliştirmeler yapıldı. Windows Hello kurulumu kolaylaştı. Artık Windows Hello Yüz Tanıma, Parmak İzi Tanıma veya PIN kurulumunu Oturum Açma seçenekleri altındaki Windows Hello kutucuğuna tıklayarak doğrudan kilit ekranınızdan yapabilirsiniz.

Artık parolaya ihtiyacınız yok

Parola girmenize bile gerek kalmadan, Windows 10 S işletim sisteminde Windows Hello’yu kurmak ve tüm favori uygulamalarınız ile hizmetlerinize erişmek için Authenticator Uygulamasını indirmeniz yeterli olacak.

Windows’u gözlerinizle kontrol edin

Windows’u göz hareketleriyle kontrol etmek için yazılımda geliştirmeler yapıldı. Daha kolay kaydırma ve Başlat Menüsü’ne, Zaman Çizelgesi’ne, Ayarlar’a ve çok daha fazlasına hızlı erişim için gözle denetim özelliğini iyileştirildi.

Microsoft Edge e-kitapseverlerin yardımcısı

Microsoft’un yeni nesil web tarayıcısı Microsoft Edge, geliştirilmeye devam eden yazılımlardan. Elektronik kitap okumayı sevenler için EPUB ve PDF formatındaki belgeleri sorunsuz görüntüleyebiliyor olması büyük avantaj.

Kitaplara not almanın keyfini yaşayın

Okuma Görünümü için yeni bir deneyim sunan Microsoft Edge’e son olarak kitap okurken not almayı sevenler için “Notlar” menüsü eklendi. Okuma Görünümü için dil bilgisi araçları ve tam ekran okuma deneyimi de yazılımın artılarından.

Kredi kartı formlarını tek tıkla doldurun

Microsoft Edge kredi kartı bilgilerinizi kaydedip ödeme web formlarında otomatik olarak doldurabiliyor. InPrivate gözatma sırasında da kayıtlı şifreleri otomatik olarak doldurma seçeneği bulunuyor.

Daha işlevsel tam ekran modu

Artık tam ekran modundan çıkmanıza gerek kalmadan adres çubuğuna erişebilir, başka sitelere gidebilir, bir siteyi favorilerinize ekleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. İmlecinizi veya parmağınızı ekranın üst kısmına getirmeniz yeterli.

Sayfa yazdırmak için temiz çözüm

Microsoft Edge ile zahmetsiz yazdırma imkânı geldi. Microsoft Edge ile web sayfalarını, reklamlar ve gereksiz herhangi bir şey olmadan yazdırabilirsiniz. Bu seçenek şimdilik sadece bazı web sayfası türlerinde görünüyor.

Web sitelerinin sesli medya oynatmasını engelleyin

Web sitelerinde otomatik oynatılan ve sizi rahatsız eden medyayı anında sessize alabilirsiniz. Microsoft Edge artık hangi sekmede ses çalındığını gösteren bir ses simgesi gösteriyor. Sesi kapatmak ve açmak için simgeye tıklamanız yeterli.

Çevrimdışı web siteleri ve push bildirimleri

Bir yenilik de bildirimler için geldi. Microsoft Edge artık tarayıcınız kapalı olduğunda bile web sayfalarının İşlem Merkezi’ne push bildirimleri göndermesine ve verileri arka planda yenilemesine izin veren yeni web standartlarını destekliyor.

Dosya paylaşmanın daha kolay yolu

Microsoft Edge’deki yeni Yakın Paylaşım özelliğini kullanarak dosyaları ve URL’leri yakınlardaki bilgisayarlarla Bluetooth aracılığıyla kablosuz olarak paylaşabilirsiniz. Yalnızca birkaç hızlı kurulum adımını izlemeniz yeterli olacak. Paylaş simgesine tıklayınca, alıcının kabul etmesinin ardından dosyanın aktarımı başlayacak.

Fluent tasarım sisteme hakim oluyor

Windows 10’a Fluent Tasarım giderek daha fazla hakim hale geliyor. Microsoft Edge, Başlat menüsü, Ayarlar ve İşlem Merkezi dahil olmak üzere Windows 10 kullanıcı arayüzünde daha iyi kontrast veren renkler ve metin, daha fazla şeffaflık ve güzel animasyonlar eklenmiş durumda.

Bildirim almak istemediğiniz zamanları seçin

Sessiz saatler özelliğiyle çalışırken dikkatinizin dağılmaması için, bildirim almak istemediğiniz zamanları seçebilirsiniz. Sessiz Saatler özelliğini belirli zamanlarda, sunum yaparken veya oyun oynarken otomatik olarak açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca öncelikli kişilerin sessiz saatlerde sizinle iletişim kurmasına izin verebilir ve sessiz saatleriniz bittiğinde kaçırdıklarınızın özetini görebilirsiniz.

Zaman Çizelgesi’nde yeni özellikler

En yararlı özelliklerden biri de Zaman Çizelgesi. Görev Görünümü’ndeki Zaman Çizelgesi ile, bir uygulama veya dosyayı kapatmış bile olsanız; web sayfası, belge, makale, oynatma listesi ya da görev gibi daha önceden açtığınız içeriklere tekrar kolayca ulaşabilirsiniz. Özellik, farklı bilgisayarlar üzerindeki etkinliklerde bile kullanılabiliyor.

Yeni yazı tipleri edinmek kolaylaştı

Yeni yazı tipi, yeni deneyimler demek. Microsoft, yeni Yazı Tipi Ayarları sayfası ve Microsoft Mağazası’na eklenen yeni yazı tipleriyle size görsel olarak daha fazla esneklik sunuyor. Renk ve değişken yazı tipleri gibi daha fazla yazı tipi özelliğini önizleyebilir ve doğrudan Microsoft Mağazası’ndan daha fazla yazı tipi edinebilirsiniz. Ayrıca el yazısı panelini kişiselleştirebilir, el yazısı panelinde el yazınızın dönüştürüldüğü fontu bile değiştirebilirsiniz.

Microsoft’a gönderdiğiniz verileri kontrol edin

Son düzenlemelerle birlikte Microsoft’un cihazınızdan topladığı Windows Tanılama Verileri’nde kontrol tamamen sizde. Artık Denetim Masası’ndan ulaşacağınız gizlilik bölümünde hakkınızda toplanacak bilgileri denetleme ve silme seçeneğine sahipsiniz. İçeriğinize hangi uygulamaların erişeceğini kontrol edebilir, dilediklerinizin erişimini kesebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki uygulamalardan hangilerinin resimler, videolar veya belgeler klasörlerinize erişeceğini belirlemek de sizin elinizde.

Güncellemeler için uyku moduna düzenleme

Güvenliğiniz için bilgisayarınızın güncel kalması çok önemli. Microsoft, bunu sağlamak için de bir adım attı. Bilgisayarların güncel kalmasını sağlarmak için yapılan bu iyileştirme, yeni güncelleştirme yayınlandığında Windows Update’in güncellemeleri başarılı bir şekilde almasını sağlamak için bilgisayarınızın en fazla 2 saat boyunca uyku moduna girmesini önlüyor.

Emoji sevenler için daha fazla emoji seçeneği

İletişimin eğlenceli yollarından biri olan emojilere etişimi kolaylaştırmak için Emoji Paneli güncellendi. Emoji arama özelliği şimdi daha fazla dilde sunuluyor. Şimdi Türkçe dahil 190’den fazla dilde anahtar sözcük ile istediğiniz emojiyi bulabilirsiniz. Bu dillerden 152’sinde bir emojinin üzerine geldiğinizde ipuçları görüntülenebiliyor.

Oyun çubuğu ile kontrol sizde

Oyunseverler için Oyun Çubuğu’ndaki fonksiyonlar daha da geliştirildi. Oyun Çubuğu üzerinden mikrofon ve kameranızı açıp kapatabilir, ‘mixer’ akışınızın başlığını düzenleyebilir ve hatta saati kontrol edebilirsiniz. Oyun Çubuğu’ndaki yeni düğmeler sayesinde tüm kontroller parmaklarınızın ucuna geliyor.

HDR ile daha canlı görüntü deneyimi

HDR özellikli ekran, daha zengin renk ve daha canlı görüntü deneyimi sunuyor. Yeni kalibrasyon aracıyla HDR erişimi daha fazla Windows 10 bilgisayarda kullanıma sunuluyor. Bilgisayarlarda HDR deneyimi yaşamak işin yapılan bu iyileştirme, kullanıcıları memnun edecek.

Kişiler bölümünü kullanmak artık daha kolay

Windows 10’da ‘Kişilerim’ uygulaması iyileştirilen servisler arasında. Artık kişilerinizi görev çubuğunda istediğiniz şekilde düzenlemek için sürükleyip bırakabilirsiniz. 10 kişiye kadar görüntüleyebilirsiniz veya tamamını taşma alanında gösterebilirsiniz.

Yenilikler kuşkusuz bu kadarla sınırlı değil

Kuşkusuz, Windows 10 Insider Preview sürümüne gelen ve son kullanıcılara sunulacak yenilikler sadece bu kadar değil. Bu yazıda, dikkatimi çeken yeniliklerden bahsetmeye çalıştım. Umarım sizin için yararlı olmuştur.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Kolay içerik takibi için RSS okuyucu önerileri

Paylaştıkça kripto para kazandıran sosyal ağlar

Akıllı telefonunuzu doküman tarayıcı olarak kullanın

Linuxmanşetmelih bayram dedemicrosoftMicrosoft Edgewindows 10Windows 10 Insider PreviewWindows DefenderWindows HelloWindows Insider
Yorumlar (1)
Yorum Ekle