Telefon ile vLog çekmek

Özellikle son yılların trendlerini sorsak birçok kişi “vLog” diyecektir. Gerçekten son zamanlarda baktığımızda çoğu kişinin sırf zevk almak için vLog çektiğini görüyoruz. İnsanlar yaşadıklarını ölümsüzleştirmeyi ya da bunu diğer kişilerle paylaşmayı seviyor. Peki, vLog çekerek gelir elde etmeyen kişilerin, bunun için ayrı bir kamera almasına gerek var mı? Aslında yok. Telefon ile vLog çekmek de mümkün.

Telefon ile vLog çekmek nasıl oluyor?

Günümüzdeki telefonlar, özellikle kamera tarafında ciddi bir gelişim gösterdi. Eğer ki güncel bir orta ya da üst segment akıllı telefon modeline sahipseniz birkaç ekstra araç kullanarak oldukça başarılı vLog çekimleri yapabilirsiniz.

Geniş açılı lense sahipseniz şanslısınız

Telefonların kameralarının oldukça başarılı olduğunu söyledik. Ancak telefonunuzda geniş açılı lens varsa işiniz daha da kolaylaşacak. Bunun sebebi ise, çevreyi daha geniş bir kadrajla kaydedebilmeniz ve izleyicilerin işini kolaylaştırmanız. vLog için üretilen kameralara baktığınızda da aksiyon kamerası gibi geniş açılı lenslere sahip olduklarını görüyorsunuz. Bunun sebebi de tam olarak bu.

Selfie çubuğu, küçük bir tripod ve mikrofon

Eğer ki uzun süreli vLog’lar çekme düşünceniz varsa telefonu sürekli elinizde tutmak sizi yorabilir. Bunun için de selfie çubuğu ve küçük bir tripod işinizi epey bir kolaylaştırcaktır. Sabit olmayan ve sürekli hareket etmeniz gereken çekimlerde selfie çubuğunu kullanarak elinizin daha az yorulmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca uzunluğu ayarlanabilir selfie çubukları, daha uzaktan ve daha geniş görüntüler kaydetmenize yardımcı olur.

Sabit bir yeri kullanarak vLog çekecekseniz de küçük bir tripod işinizi epey bir görecektir. Böylece tripodu sabitleyip kameranın karşısına geçebilirsiniz. Eliniz de yorulmadan dilediğiniz kadar anlatım yapabilirsiniz.

Mikrofon tarafına baktığımızda da telefonunuzun mikrofonu kullanmak her zaman sağlıklı olmayabilir. Özellikle gezerek vLog çeken biriyseniz telefonun mikrofonu sizin sesinizi çoğu zaman temiz alamayabilir. Bunun için de kablolu ya da kablosuz yaka mikrofonu veya sabit telefon mikrofonlarını tercih edebilirsiniz.

Kablosuz yaka mikrofonlarının biraz yüksek fiyatlı olmasından dolayı kablolu yaka mikrofonlarını ya da sabit mikrofonlarını tercih edebilirsiniz. Sabit mikrofon tarafında da telefonlarla uyumlu çalışabilen birçok shotgun tipi mikrofon modeli mevcut.

Son aşama: Kurgu

Yapmanız gereken tüm çekimleri yaptınız ve şimdi sıra videoların kurgulanıp montajlanmasında. Bunun için de telefonunuzun gücünün yeterli olması gerekiyor. Güncel akıllı telefon modellerinin neredeyse hepsi bu konuda işinizi görecektir.

Eğer ki herhangi bir iPhone modeline sahipseniz bu iş için kullanabileceğiniz en doğru program iMovie olacaktır. Apple tarafından geliştirilen iMovie ile birlikte vLog’larınızı oldukça başarılı bir şekilde kurgulayıp montajlayabilirsiniz.

Android tarafında ise 3. parti uygulamaları kullanmanız gerekiyor. Bu uygulamalar arasında en başarılı olarak Adobe Premiere Rush yer alıyor. Premiere Rush uygulamasını belli bir abonelik ücret ödeyerek kullanabilirsiniz

Bunun yanı sıra ücretsiz alternatifleri de yok değil. Telefonunuzun uygulama marketinden birçok video düzenleme uygulamasına erişebilirsiniz.

akıllı telefontelefontelefon ile vlogtelefon ile vlog çekmekvlog
Yorumlar (0)
Yorum Ekle