PS4’te Kullanabileceğiniz En İyi Harici Diskler

PlayStation 4 sahipleri uygun fiyatlara satın alabilecekleri harici diskler ile yeni depolama alanlarına kavuşuyor.

Yazımda PS4 cihazınıda kullanabileceğiniz harici disk önerilerine yer verirken, PS4’e harici diski nasıl takacağınızı da tarif ettim.

Yakın zamanda PlayStation 4 sahiplerinin yeni bir güncelleme sayesinde USB 3.0 özelliğine sahip olan harici diskleri oyun konsollarına bağlayabilecekleri resmen duyurulmuştu. Günümüzde PS4 oyun konsolları 1 terabayt yam da 500 gigabayt gibi son derece yüksek depolama alanlarıyla müşterilere sunulsa da büyük alan kaplayan oyunları seven kullanıcılar için bu alanlar yeterli olamıyordu.

.

Yavaş yavaş tüm cihazlara uygulanan son güncelleme ile birlikte bu sorun ortadan kalkmış olacak ve depolama alanlarını arttırmak isteyen PS4 sahipleri, uygun fiyatlara satın alabilecekleri harici diskler ile bir bakıma cihazlarının depolama alanlarını katlamış olacaklar. Yeni güncelleme ile sağlanan USB 3.0 harici disk desteğinin 8 terabayta kadar olan disklerle sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var.

PS4’te Kullanabileceğiniz En İyi Harici Diskler

.
PS4 Uyumlu Hard Disk

PlayStation 4 için getirilen harici disk destekleme güncellemesi henüz tam anlamıyla tüm kullanıcılara sunulmasa da bilinen şu ki; USB 3.0 özelliğine sahip olan ve 8 terabayta kadar depolama alanı olan diskler oyun konsolu tarafından desteklenecek. PS4 uyumlu hard disk için bazı özelliklerin olması ise elzem. Bunlardan ilki PS4 uyumlu hard diskinizin en az SATA 2 seviyesinde bir veri taşıma teknolojisine sahip olması gerekliliği. Öte yandan SATA 3 özelliğine sahip olan ve PS4 ile uyumlu olan bir hard disk işinize daha çok yarayacaktır. Zira SATA 3, SATA 2’ye göre iki kat daha hızlıdır. Fakat sahip olduğunuz hard diskin SATA 2 özelliğine sahip olması yeterli olmuyor. Bununla birlikte en az 5400 RPM özelliğine de sahip olması gerekiyor. Bilmeyenler için kısaca; RPM, dönüş hızını ifade eder. Son olarak da alacağınız hard diskin 9.5 mm’den kalın olmaması gerekiyor. Sıraladığım bu özellikleri sağlayan hard diskler ile PS4 cihazınızı geliştirebilirsiniz.

.
PlayStation 4 cihazınız için tercih edebileceğiniz hard disklere gelince…

PS4 için Harici Diskler 

.

WD MY Passport Ultra 2 TB 2,5 inç USB 3.0 Mavi Taşınabilir Disk WDBBKD0020BBL

WD My Passport kalitesi ile üretilen 2,5 inç boyutunda ve mavi renge sahip olan bu harici disk 2 terabayt bellek kapasitesine sahip. 5 Gbit/sn aktarım hızı ile çalışan ürün şık tasarımı ve 230 gramlık ağırlığı ile dosyalarınızı her yere taşımaya yardımcı oluyor. Bu cihazın hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip bilgisayarları da desteklediğini belirtmekte fayda var.

.


SONY 1 TB HDE1/B USB 3.0 2,5 inç Harici Disk

Sony tarafından üretilen bu model ise 16 mm yüksekliğinde 230 gram ağırlığında. PlayStation 4 ile sorunsuz uyum sağlayacak olan harici disk, 1 terabayt depolama alanına sahip olmasının yanı sıra 5400 rpm dönüş hızı, 5 Gbit/sn de aktarım hızına sahip. Yine aynı şekilde USB 3.0 bağlantı ile destekleniyor.  Oyun konsolunun dahili depolama alanını yeterli bulmayan kullanıcılar Sony’nin bu ürünü ile daha çok alana sahip olma şansını yakalayabilir.

.

 

WD Elements 3,5 inç 3 TB USB 3.0 Harici Disk WDBWLG0030HBK

WD’nin ürettiği bu disk ise daha büyük depolama alanı isteyen PlayStation 4 kullanıcıları için birebir. Bu harici disk 3 terabayt depolama alanına sahip olmasının yanı sıra 5 gb/s aktarım hızı ile çalışmakta ve 3.5 inç boyutunda. Diğer disklere oranla daha ağır diyebileceğimiz bu ürün 912 gram ağırlığa sahip. Bununla birlikte hem Windows hem de Mac işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Bu cihazın 2, 4 ve 5 Terabaytlık versiyonlarına da ulaşmanız mümkün.

 

PS4 Harici Disk Takma

Aslında PlayStation 4 oyun konsolunuza harici diski bağlamak için çok teknik bilgilere ihtiyacınız yok. PlayStation 4 için harici diskinize hendiniz bağlamak isterseniz, işte size tarifi…

Her şey den önce normal bir USB cihazı uygun deliğe nasıl takıyorsanız harici diskinizden çıkan uzantı kabloyu oyun konsolundaki USB alanına yerleştirin.

Harici diskinizi oyun konsolunuza bağladıktan sonra aşağıdaki ekranda da görüldüğü üzere Cihazlar (Devices) alanından USB Depolama Aygıtları (USB Storage Devices) menüsünü seçin.


Seçimi yaptıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkar. Harici hard diskinizi formatlamadan işleme devam edemeyeceğinizi unutmayın, ekrandaki alandan “Harici Diski Formatla” (Format as Extended Storage) bölümüne tıklayın.


Format işlemi bittikten sonra da aşağıdaki ekran görüntüsü karşınıza çıkar. Bu ekran size cihaza bağlı olan depolama aygıtlarını listeler. Solunda yeşil ışık yanan cihaz harici diskinizi gösterir, eğer yeşil değil de kırmızı ışık yanıyorsa işlemleri baştan uygulamanız gerekir.


Son olarak bundan sonra oyunlarınızın ve uygulamalarınızın harici diske kaydedilmesini istiyorsanız da “depolama” (storage) bölümüne girip harici diski seçmeniz yeterli olacaktır.

.

Fayda görmeniz dileğiyle.

harici diskmanşetplaystation 4ps4 harici disk
Yorumlar (0)
Yorum Ekle