Oyun için Doğru Seçenek Hangisi? Konsolu mu, Masaüstü mü yoksa Dizüstü mü?

Pandemi nedeniyle dünya üzerinde her türlü oyun verisinde ciddi bir artış gözlemleniyor. Örneğin 2020 yılında Almanya’da oyuncuların ekran başında geçirdiği saat %20 arttı. Bu sayı ABD’li oyuncularda %50’yi buldu. Ülkemizde de durum çok farklı değil. Hem stres atmak hem de rahatlamak adına artık daha fazla oyuncu daha uzun süreler boyunca oyun oynamayı tercih ediyor. Tam da bu noktada oyuncular için çeşitli seçenekler bulunuyor. İşte bu yazımızda hangi tercihin doğru olacağına bakacağız. İlk seçeneğimiz bilgisayar toplamak.

Oyun için dizüstü bilgisayar almak piyasa koşullarında bir hayli mantıklı bir yatırım

Oyun canavarı PC

Klasik bir PC oyuncusuysanız hiçbir konsol sizi mutlu etmez. Bilgisayarda daha fazla özgürlüğe sahip olmanız önemli bir avantaj. Örneğin istediğiniz kol ya da direksiyonu tanıtıp uyumlu oyunlarda kullanabiliyorsunuz. Üstelik bilinen bir marka seçerseniz uzun yıllar boyunca sürücü desteği de alıyorsunuz. Son dönemde Nvidia ve AMD ekran kartlarını çok başarılı olması da bilgisayarı daha cazip hale getiriyor. Ancak günümüzde ekran kartı gerçek bir kara borsa. Hem pandemi nedeniyle düşen üretim hem de kripto para madenciliğinde ekran kartlarının işe yaraması nedeniyle piyasada aşırı bir talep var. Üretimin düşük olması nedeniyle ya stok bulamıyor ya da olması gerekenin üç dört katı fiyatlar görüyorsunuz. Özetlemek gerekirse bilgisayarınıza ekran kartı almaya niyetliyseniz bu seneyi gözden çıkarın.

Diğer önemli bir seçenek ise dizüstü bilgisayarlar. Özellikle bu adreste yer alan oyuncular için geliştirilmiş dizüstü bilgisayarlar bir hayli başarılı sonuçlar verebiliyor. Tek başına bir pahalı bir ekran kartı almak yerine dizüstü bilgisayar işinizi görecektir. Özellikle bir dizüstüne ihtiyacınız varsa bu seçeneği mutlaka değerlendirin.

Yeni nesil konsollar

Sony ve Microsoft yeni nesil konsollarını duyurdular. Ancak üretim ve tedarik sorunları nedeniyle şu an için özellikle PlayStation 5 bulmak çok zor. Eğer gönlünüz Sony’den yanaysa ara ara stokları kontrol etmelisiniz. Xbox cephesinde ise 4299 liraya bu adreste satılan Xbox Series S bence en ideal yeni nesil çözümü. Çünkü ürünü edinmek nispeten rahat bir süreç. Eğer 2K oyun deneyimi size yetiyorsa bir de yüzün üzerinde oyunu oynamanıza olanak sağlayan GamePass aboneliği ile fiyat performans açısından yeni nesle en kestirme bileti bu Xbox Series S sağlıyor. Nintendo tarafında ise önümüzdeki yıl 4K destekli bir model çıkacağı söyleniyor. Dolayısıyla yıl içerisinde mevcut modelde fiyat düşmesi yaşanabilir.

GamePlus ücretsiz aboneliği ile internet ve uzaktan oyun performansını test edebilirsiniz

Stream oyunculuk

Bulut üzerinden bağlanarak oynama fikrine sıcak bakıyorsanız Turkcell ve Nvidia’nın GamePlus hizmetini değerlendirebilirsiniz. İnternet bağlantınızın oyunları tatminkar seviyede çalıştırıp çalıştırmayacağını görmek için ücretsiz abonelik başlatıp test edebilirsiniz. Ancak ne yazık ki bu hizmetin ücretli hali ayda 74.9 liraya geliyor. Yine de hiçbir ek donanıma masraf etmeden televizyondan bile RTX destekli FullHD oyun oynamak fikri size cazip geliyorsa ücretsiz denemeyi gerçekleştirin. Özetlemek gerekirse pandemi nedeniyle oyuncuların tadı tuzu kaçmış durumda. Stok sorunları ve yüksek fiyatlar keyif kaçırıyor. Mevcut seçenekler içerisinde acele etmeden değerlendirme yapmak size kalıyor.

amdberk iybardizüstüEartlight playstationekran kartintelmanşetmicrosoftnintendonvidiaoyunpandemiplaystationRTXryzensonyturkcellxboxyeni nesil
Yorumlar (0)
Yorum Ekle