Nintendo Switch ve Switch Lite: İki cihazın farkı nedir?

Nintendo Switch ve Switch Lite cihazları arasındaki farkı görebilmek için özellikleri karşılaştırdım.

Nintendo Switch Lite’ın yakında çıkacağının duyurusu, oyuncuların kafasında birçok soru işareti yarattı. Konsepti beğensek de beğenmesek de, Switch, Nintendo’nun harika bir başarısı. İki yıl önce piyasaya sürülmüş ve fiyatı hâlen düşmemiş olsa da, Japonya merkezli şirketin satışlar konusunda gördüğü bolluk sürüyor. Sadece son çeyrekte bile 2,13 milyon cihaz satıldığı belirtiliyor. Nintendo bu nedenle mâli yılın sonunda 18 milyon konsol satış amacı yönündeki beklentisinin altını çiziyor.

Bu başarı kendine yeni payeler eklemeye devam ederken, Japon devi, 10 Temmuz’da Switch Lite’i tanıttı. Öncülünden daha hafif ve daha ucuz olan bir konsol.

Nintendo Switch ve Switch Lite: İki cihazın farkı nedir?

İki makineyi en çok ayıran özelliklerden biri de burada. İlk bakışta net değil ama Lite sürümünün en büyük özelliği Joy-con kontrolcüler. Switch Lite, benzersiz bir tasarıma sahip ve kontroller artık ekrana bağlı durumda. TV çıkışı veya sırt desteği yok. Bu nedenle, temel makinenin vurucu yönü olan “geçiş” özelliği artık mümkün değil. Aynı zamanda, kontrolcüdeki titreşim (ya da geribildirim) özelliği de artık yok. Ancak adından da belli oalcağı gibi hafif; 398 gramlık ilk modele karşılık Nintendo Switch Lite yalnızca 275 gram ağırlığında.

Nintendo’nun önemli avantajlarından olan topluluk yönü, özellikle büyük bir TV’de dahi birden fazla kişinin oynaması imkânsız olduğundan, Switch Lite ile darbe alıyor. Bu nedenle, bir seçim yapmadan önce kullanım biçiminizi belirlemeniz önem taşıyor. Renklerle ilgili olarak da, Lite sürümü Switch’in “neon” modellerinden daha sade, düz pastel renklerde (sarı, turkuvaz, gri) satılıyor. Ayrıca Lite’ın dövüş oyunları hayranlarını memnun edecek çapraz kontrolcüyle donatılmış olduğunu da hatırlatalım.

Her iki konsolu da buradan daha detaylı görebilirsiniz.

Ekran

Nintendo Switch Lite, konsol serisinin son modeli olabilir ama ekranı Switch’inkinden daha küçük. Gerçekten de, 6,2 inçlik Switch’ten sonra Switch Lite’ın ekranı 5,5 inç büyüklüğünde. Çözünürlük ise HD (1.280 × 720 piksel), ancak ekranın daha küçük boyutu görüntünün netliğini artırıyor. Nokta yoğunluğu Switch için 237 ppi iken Switch Lite ile 267 ppi’ye yükseliyor.

Döşemenin büyüklüğü daldırma işlemine hala büyük katkı sağlıyor ve Lite şu anda 2018-2019 arasındaki çoğu akıllı telefon ekranından daha azını sunuyor. Bu son seçimi etkileyebilir.

Pil ömrü

Switch’in önemli sözlerinden birisi uzun pil ömrüydü. Oyuna bağlı olarak 2,5 saat ile 6,5 saat arası kullanılabilen Nintendo Switch, Ağustosta yenilenen tasarımı ve güncel Tegra X1 platformu ile 4,5 ila 9 saat arası pil ömrü vaat etmeye başladı. Switch Lite ise bu güncellemeyle kıyaslanınca geride kalıyor. Örneğin Zelda oyununu kesintisiz dört saat oynatabilen Switch Lite’a karşılık yeni Switch 5,5 saat oynatıyor.

Oyunlar

Tasarım değişiklikleri bazı oyunların uyumluluğunu doğrudan etkiliyor. Ekstra Joy-con almadıysanız, 1,2 düğmeleri ya da kollarla oynanan oyunlarda sorun yaşanabilir. Örneğin Super Mario Party de Switch beşiğe takılana kadar çalışmıyordu, Super Mario Maker 2 ise Switch Lite ile rahat bir şekilde çalışıyor ama Switch ile TV üzerinde yeni oyun bölümleri yaratmak çok daha kolay. En iyisi oyunlarda Switch Lite logosunu aramak olacak.

 

Nintendo Switch özellikleri Nintendo Switch Lite özellikleri
Ekran – 6,2 inç
– 1.280 × 720 piksel
– 5,5 inç
– 1.280 × 720 piksel
Kontrolcü – İki bağımsız Joy-Cons – Bütünleşik tasarım
– Ekrana bağlı kollar
Donanım – Tegra X1 GPU
– 32 GB (ve microSD yuvası)
– Tegra X1 GPU
– 32 GB (ve MicroSD yuvası)
Boyutlar / Ağırlık 9,11 x2,08×1,39 cm
– 398 gram (Joy-Con ile)
10,2×2,39×1,39 cm
– 275 gram
Beşik Var Yok
Pil ömrü – 4.310 mAh
– 2,5 – 6,5 saat
(güncellemeyle 4,5-9 saat)
– 3.570 mAh
– 3-7 saat
Renk Gri, mavi, neon kırmızısı Gri, sarı, turkuvaz
Piyasaya çıkış tarihi 3 Mart 2017 20 Eylül 2019

 

konsolmanşetNintendo switchnintendo switch liteoyun konsoluportatif konsol
Yorumlar (0)
Yorum Ekle