Katlanabilir telefonlar için 2024 kehaneti

Akıllı telefonların tasarımları her geçen gün değişiyor. Son zamanlarda gündemde olan yeni tasarım anlayışından biri de katlanabilir telefonlar. Hali hazırda Samsung ve Huawei’nin bu alanda yeni modellerini piyasaya sürmesi bekleniyor. Kısa süre önce Galaxy Fold ile katlanabilir telefon dünyasına ilk girişi yapmaya hazırlanan Samsung, yaşanan bazı ekran sorunları nedeniyle bu girişini ertelese de oklar yakın tarihte Galaxy Fold’un karşımıza çıkacağını gösteriyor. Aynı şekilde Huawei Mate X modelinin de kullanıcıyla buluşması için hazırlıklar sürüyor. Üretici kısmında durum bu şekildeyken, konuyla ilgili bazı pazar araştırmaları da yapılıyor. IHS Markit tarafından yapılan son araştırma da bunlardan biri.

Katlanabilir telefonlar, 5 yılda 50 milyona ulaşacak

Şimdilik piyasada herhangi bir katlanabilir telefon modeli bulunmuyor. Ancak, IHS Markit’in araştırması durumun böyle gitmeyeceğini gösteriyor. Yaklaşık 5 yıl sonra yani tarih 2024’ü gösterdiğinde katlanabilir akıllı telefonların 50 milyonluk satış adedine ulaşması bekleniyor.

Söz konusu araştırmayla birlikte OLED panellerinin pazar payına da bakmak gerekiyor. Henüz yaygın olarak kullanılmasa da OLED panellerin her geçen gün daha fazla telefonda kendini göstermesi bekleniyor. Önümüzdeki çeyrekte OLED ekranlı telefonların yüzde 30 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Ekrandan parmak izi okuyucu ve ekran altı ön kamera teknolojileri gibi teknolojiler daha fazla OLED panel üretilmesinin başlıca sebepleri arasında. Katlanabilir telefonlar için kullanılan esnek ekran teknolojisi de temelde OLED panellere dayanıyor.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde katlanabilir telefonların artışıyla OLED ekran paneline sahip daha fazla telefonun piyasada olacağını söyleyebiliriz.

katlanabilir telefonkatlanabilir telefonlar
Yorumlar (0)
Yorum Ekle