iOS ve macOS uygulamaları birleşecek

Apple, ekosistemi içinde kurduğu güçlü bağı kuvvetlendirmek için yeni bir daha adım attı. Birçok iPhone kullanıcısı, bilgisayar olarak Mac tercih ediyor. Ancak, kabul edelim ki Hem iOS hem de macOS cihazına sahip olanlar için bir uygulamayı iki farklı platformda da satın almak oldukça uğraştırıcı. Apple da bunun için harekete geçti. Yapılan son duyuruya göre, iOS ve macOS uygulamaları birleşecek.

iOS ve macOS uygulamaları için yeni çözüm

Hem iOS hem de macOS cihazına sahip olanların işlerini kolaylaştırmak isteyen Apple, uygulamalar için evrensel satın alma dönemini başlatıyor. Yapılan açıklamaya göre, bu dönemin başlangıcı Mart 2020 olacak.

Apple’ın geliştirici web sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, geliştiriciler artık uygulamalarını tek bir platform için sunmak zorunda kalmayacak. İstedikleri takdirde, kullanıcıların, bir uygulamanın hem Mac versiyonunu hem de iOS versiyonunu ek bedel ödemeden her iki platforma da indirmelerine izin verilecek. Yani kullanıcı iOS App Store’dan satın aldığı bir uygulamayı, tekrar satın alma gerçekleştirmeden Mac App Store’dan da indirebilecek.

Bu özellik aslında evrensel iOS uygulamalarına oldukça benziyor. Bildiğiniz gibi tvOS, Apple Watch, iPhone ya da iPad sahipleri, bir uygulamayı tek bir cihazdan satın almaları durumunda diğer cihazlarda da kullanmaya başlıyor.

Evrensel satın alma özelliği ile birlikte iOS ve macOS uygulama marketlerindeki bazı kategoriler de birleştiriliyor. iOS’a ‘Grafik & Tasarım’ ve ‘Geliştirici Araçları’ kategorileri ekleniyor. macOS’a ise ‘Kitaplar’, ‘Alışveriş’, ‘Dergi & Gazeteler’, ‘Navigasyon’, ‘Yeme & İçme’ kategorileri ekleniyor. Ayrıca macOS’ta ayrı ayrı bulunan ‘Video’ ve ‘Fotoğraf’ kategorisi de tek bir çatı altında toplanıyor.

app storeAppleios uygulamalarıios ve macos uygulamalarımacos uygulamaları
Yorumlar (0)
Yorum Ekle