iOS 15’in hayatınızı değiştirebilecek 5 yenilikçi özelliği

iOS 15’in hayatınızı değiştirebilecek 5 yenilikçi özelliği

Apple iOS 15’i ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak geçtiğimiz haftalarda sundu. Getirdiği yenilikler ile iPhone kullanıcılarının uzun zamandır heyecanla beklediği iOS 15 birçok özelliği ile hayatımıza yenilikçi dokunuşlar yapıyor. Bu haftaki yazımda iOS 15’in günlük yaşamınıza kolaylık ve verimlilik getirecek 5 özelliğine yakından baktım.

Odak Modu

Odaklanamamak çağımızın en önemli sorunlarından. Ekranlarla çevrili hayatlarımızda kullandığımız yüzlerce uygulama ve platformdan aldığımız bildirimler ile gün içinde sürekli bölünüyoruz. iOS 15 ile gelen “Odak Modu” özelliği bu bildirimlerin cihazlarımıza ulaşma ve sunulma şeklini düzenlememize imkan veriyor. Peki bunu nasıl yapıyor, kısaca bakalım.
Odak Modu, bildirimleri kullanıcının o anda odaklanmak istediği şeye göre filtreliyor ve bu sayede dikkat dağınıklığını azaltıyor. Örneğin çalışma saatlerinizde İş Odağı modunu ayarlayıp, sadece iş arkadaşlarınızdan ve işle alakalı uygulamalardan gelen bildirimlere izin verebiliyorsunuz. Veya spor yaparken Fitness modunu seçerek antrenmanınızı tamamlayabiliyorsunuz. Ayrıca kendi özel odağınızı da oluşturmanız mümkün. İstediğiniz konuya daha iyi odaklanabilmek için, belirgin bir Odak ile eşleşen uygulamalar ve araç takımlarıyla özel Ana Ekran sayfaları da oluşturabiliyorsunuz.
Bu özelliği, tüm bildirimleri susturan ve gelen aramaları sesli mesaja gönderen Rahatsız Etmeyin modunun bir uzantısı olarak düşünün. Her şeyi sessize alan tek bir seçeneğe sahip olmak yerine, kullanıcılar İş Odağı veya Uyku Odağı gibi modlar belirleyebiliyorlar. Bu modların her biri, yalnızca belirli uygulamalardan gelen bildirimlere ve belirli kişilerden gelen aramalara izin veriyor. İşe odaklanmak ve yalnızca diğer önemli kişiler veya patronunuz sizi aradığında telefonun çalmasına izin vermek mi istiyorsunuz? Odak Modu ile şimdi bu mümkün. Odak otomatik olarak kullanıcının tüm diğer Apple aygıtlarına da uygulanıyor. Odak özelliği kullanılırken, üçüncü taraf uygulamalarındaki kişilerinize, sizi rahatsız etmemeleri gerektiğini anlamaları için otomatik olarak durumunuz gösteriliyor.

Canlı Metin
iPhone kullanıcılarının merakla beklediği bir diğer özellik “Canlı Metin” idi. Fotoğraflardaki metinleri etkileşimli hale getiren bu özellik aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanıyor ve fotoğraflarda, ekran görüntülerinde ve Safari’de metin taramak için optik karakter tanıma özelliğini kullanıyor. Canlı Metin özelliği kısaca şunu yapıyor: Web dahil tüm sistemdeki fotoğraflardaki metinleri algılıyor ve kullanıcıların bu metinler üzerinde kopyalama ve yapıştırma, bilgileri arama ve çevirme gibi işlemleri yapabilmelerini sağlıyor. Neural Engine’in gücü sayesinde Kamera uygulaması da bir kafede gösterilen Wi-Fi parolası gibi metinleri anında algılayıp kopyalayabiliyor. Görsel Araştır özelliği ile, kullanıcılar popüler sanat eserleri, simge yapılar, kitaplar, doğada bulunan bitki ve çiçekler ve evcil hayvan türleri hakkında daha fazla bilgi edinebiliyor. iPhone’da arama başlatmanın genel yolu olan Spotlight , Canlı Metin özelliğinden yararlanarak fotoğraflardaki metinleri ve el yazılarını bulabiliyor.
Canlı Metin, el yazısını bile kopyalayabiliyor. Ardından, kullanıcıların taranan metinle etkileşime girmesine, kopyalayıp başka bir uygulamaya yapıştırmasına veya metnin ne hakkında olduğunu araştırabilmesine olanak tanıyor. Kendilerini çok sık not etmek istedikleri pasajların veya cümlelerin fotoğraflarını çekerken veya ekran görüntülerini alırken bulan hevesli okuyucular için bu son derece kullanışlı bir özellik. Bu bir telefon numarası veya adres olması durumunda ise, metinle etkileşimi kolaylaştırmanın ötesinde, Canlı Metin, kullanıcıların numarayı çevirmesine izin veriyor ve ayrıca Apple Haritalar aracılığıyla taranan adrese yol tarifi sağlıyor. Ev ödevi veya değerlendirmelerini paylaştığı grup sohbetlerinde yer alan ebeveynler – artık belge veya fotoğrafın çıktısını almak yerine fotoğraf çekebilir ve çocuğunuz için metni bir word belgesinde kullanabilirsiniz.
Akıllı Listeleme
Apple iOS 15 ile Hatırlatıcılar ve Notlar uygulamaları da yeni bir özellik ile güncellendi. Artık bu uygulamalar kullanıcı tarafından oluşturulan etiketlerle notları hızla kategorilere ayırmayı kolaylaştırıyor. Bu özellik, hem hatırlatıcılara hem de notlara sorunsuz erişim sağlıyor. Sık sık not alan ve günlük hayatlarını düzenli tutmak için Hatırlatıcılar uygulamasını kullanan kullanıcılar için çok faydalı bir özellik.
Akıllı Liste özelliği ayrıca etiketlenen öğeleri otomatik olarak listeler halinde gruplandırıyor. Bu aynı zamanda, kullanıcıların etiketlere, tarih ve saate, konuma ve öncelik düzeyine bağlı olarak bir bilginin hangi listeye gireceğini filtreleyebildiği, tamamen kişiselleştirilebilir bir özellik. Bu özellik arka planda sessiz sedasız işinizi yaparken, size verimlilik ve yaratıcılık adına daha fazla zaman kalacak. Paylaşılan notlardaki üyelerin önemli güncellemeler olduğunda birbirlerini haberdar edebilmesini sağlayan bir diğer özellik Bahsetmeler ise benim en fazla ilgimi çeken yenilik oldu. Yepyeni Etkinlik görünümü ise, paylaşılan bir notun yakın geçmişini gösteriyor ve Vurgular özelliği sayesinde değişiklikleri yapan kişilerle ilgili ayrıntıları görebiliyorsunuz.
iCloud+
iCloud+, gizliliğe değer veren ve bir tür pazarlama veri tabanına girmekten kaçınmak isteyen kullanıcıların ilgisini çekecek bir özellik. E-postamı Gizle özelliği, genişletilmiş HomeKit Güvenli Video desteği, yeni bir inovatif internet gizlilik servisi ve iCloud Private Relay gibi yeni premium özelliklerle bir araya getiren iCloud+, yalnızca kullanıcının gerçek e-posta hesabını kullandığı hizmetlerden gizlemekle kalmaz, aynı zamanda saniyeler içinde etkin bir şekilde devre dışı bırakılabilir. Tek kullanımlık e-posta hesapları oluşturmak için bir tarayıcı açmak, bir web sitesine gitmek yerine, artık iPhone’da sadece birkaç hızlı dokunuşla bunu yapabiliyorsunuz. Ücretsiz bir ürün almak için bir anket doldurmak istiyor ancak gerçek e-postanızı paylaşmamayı istemiyor musunuz? Veya kişisel e-postanızı ifşa etmeden bir yarışmaya katılmak mı istiyorsunuz? iCloud+ tüm bu taleplerinize cevap veriyor.
Mevcut iCloud depolama alanı aboneleri otomatik olarak iCloud+ aboneliğine yükseltilecek. Tüm iCloud+ tarifeleri, aynı Aile İçi Paylaşım grubundaki kişilerle paylaşılabilecek. Böylece iCloud+ servisiyle birlikte sunulan yeni özelliklerden, depolama alanından ve zenginleştirilmiş deneyimden herkes yararlanabilecek.
Dijital Miras
Kişinin vefatından sonra istenmeyen taraflarca verilere erişilmesine ilişkin oldukça yaygın bir korku vardır. iOS 15, dijital verilerinizi, vefatınızdan sonra Dijital Miras kişileri olarak belirlenen arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle paylaşmanıza olanak tanıyor. Bu, günümüzde cihazlarımızda ne kadar hassas ve son derece kişisel bilgilerimizin saklandığı düşünüldüğünde son derece önemli bir özelliktir. Dijital Miras için bir veya daha fazla kişiyi ayarlayabiliyorsunuz. Birini “eski kişi” olarak belirlediğinizde bir dijital erişim anahtarı oluşturuluyor. Bu parolayı PDF olarak kaydediyorsunuz ve söz konusu kişiye gönderiyorsunuz. Belirlenen kişiler, bu Erişim Anahtarı ve merhumun ölüm belgesinin bir kopyasını ile verileri talep edebiliyorlar. Bu özellik, kullanıcılara vefat durumunda bile verilerini kontrol etme yeteneği verecek ve Apple’ın kullanıcıların gizliliğini koruma ve savunma konusundaki hassasiyetini ortaya koyuyor.

iOS 15iOS 15 özellikleri
Yorumlar (0)
Yorum Ekle