For Honor İnceleme

Ubisoft’un uzun zamandır beklenen yeni oyunu For Honor sonunda oyun severlerle buluştu ve üç ırkın ölesiye savaştığı bu zorlu arenadaki yerimizi nihayet alabildik. Şu anda bazı bağımsız oyunlar dışında pek bir rakibi olmayan For Honor, oynanışı ile ön plana çıkan, yalnızca ‘savaşmayı’ konu alan bir oyun. Daha önce eşi benzeri görülmemiş bir oynanış sistemine sahip olan oyunda gerçekçi bir savaş deneyimi verilmeye çalışılmış. Doğrusunu söylemek gerekirse bu konuda bir hayli başarılı da olmuş.

For Honor aslen çoklu oyuncu tabanlı bir oyun olmasına rağmen, bir senaryo moduna da sahip. Aslında senaryo modunu oynarken de oyunun bu yöne ağırlık vermediğini rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Bu modu oynarken nihai amacınız oyunu öğrenmek olmalı. Eğer sağlam ve derin bir hikaye arıyorsanız For Honor’ın senaryo modunun pek de dilediğiniz şeyi verebileceğini düşünmüyoruz.

Oyunda üç ırk bulunuyor. Vikingler, Şövalyeler ve Samuraylar. Senaryo modunda Şövalye > Viking > Samuray olarak her üç ırkın çeşitli karakterlerini oynayabiliyorsunuz. Çoklu oyuncu modlarına girmeden önce senaryo modundaki karakterleri deneyip oyunun savaş sistemine ve karakterlerine alışmanızı tavsiye ediyoruz.

For Honor’ın asıl önemli yanına, çoklu oyuncu moduna gelirsek, işlerin gayet iyi gittiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Karakter çeşitliliğini zaten fazlasıyla yansıtabilen oyunda maç sonlarında edindiğiniz yeni ekipmanlar sayesinde kendinize özel, tam da sizin oyun tarzınızı yansıtabilen bir karakter yaratabiliyorsunuz. Elbette hangi ırka hizmet edeceğinizi ya da hangi karakterleri oynayacağınızı öğrenebilmek için oyunda biraz zaman geçirmeniz gerekiyor. Ölümcül vuruşlara ama yavaş hareket hızına sahip olan Shugoki mi, hızlı saldırılar yapan ama kolay öldürülen Mercy mi? Karar sizin. Oynayıp, deneyip, size en uygun karakterleri seçmeniz gerekiyor.

Çeşit çeşit, birbirinden çok farklı karakterlere sahip olan For Honor’da bulunan tüm bu karakterler kendilerine has avantaj ve dezavantajlara sahip. Oyunun en sağlam yanlarından birisi bu karakterleri özelleştirirken sahip olduğunuz bol seçenek sayısı. Her maçın sonunda kazandığınız “Çelik” puanları ile satın alabileceğiniz kutulardan seçiminize göre zırh veya silah parçaları çıkıyor. Bu ekipmanların kalitesi de yine seçeceğiniz kutunun türüne göre değişmekte.

Oyunun ön plana çıktığı yönlerinden bir diğeri de vuruş hissi ve savaş atmosferi. Günümüz oyunlarının sıkıntılı yönlerinden birisi olan vuruş hissi sorunsalı, neyse ki For Honor’da yüzünü göstermiyor. For Honor vuruş hissi açısından gayet tatmin edici sonuçlar veren bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Zaten o vahşi savaş atmosferine girdiğinizde tehlikenin ne taraftan geleceğini anlayamadığınız için kafanızı direkt olarak ‘hayatta kalma’ dürtünüze vereceğiniz için o hissi sonuna kadar alabileceksiniz.

For Honor görsel açıdan da gerçekten güzel görünüyor. Ubisoft’un geliştirdiği yeni oyun motorunu kullanan For Honor, çok kaliteli görseller sunmasının yanında bu görselleri yeterli bir optimizasyon derecesiyle sunuyor olması oyunun asıl kalitesini ortaya çıkarıyor. Orta halli bir sistemde çok rahat çalışan oyunun konsol sürümleri de aynı şekilde akıcı çalışıyor. Konsollarda ortalama 30 FPS ayarında, dengeli bir sunum veriyor.

For Honor, 2017’nin ilk başarılı oyunlarından birisi olarak karşımıza çıktı ve verdiği sözleri birer birer tuttuğu için de bizleri mutlu etti. Şu anda gayet iyi ilerleyen oyunun ileride ne durumda olacağı veya var olan popülaritesini koruyup koruyamayacağı merak konusu. Eğer Ubisoft, For Honor’ı piyasadaki diğer çevrimiçi oyunlar gibi tam destek ile yürütmeye devam ederse For Honor’ın ömrü bayağı uzun ve tatmin edici görünüyor.

dövüş oyunufor honor satın almanşetpc oyunu alsavaş oyunuTPSubisoft
Yorumlar (0)
Yorum Ekle