Evinizi aydınlatmak için yaratıcı öneriler

Her geçen gün gelişen aydınlatma teknolojisi ve tasarruf sağlayan ürünlerle evimizin ve iş yerlerimizin havasını anında değiştirebiliriz. Aynı şekilde içinde bulunduğumuz ruh halini de! Bu hafta hayatımızı aydınlatacak ve günümüzü renklendirecek aydınlatma teknolojilerini araştırdım.

Işığınız parlasın!

Hiç şüphesiz ki ışığın ruh halimizle bir ilgisi var. Karanlık ve sisli havalar bence insana karamsarlık ve mutsuzluk gibi olumsuz duygular hissettiriyor. Soğuk ve karanlık günlerin ardından gelen güneşli ve sıcak havalar ise beni mutlu etmeye yetiyor. Eğer gün ışığı ruh halimizi bu kadar etkiliyorsa, o vakit doğru aydınlatma ile günlük hayatımızı ve motivasyonumuzu artırabilir, yaşam alanlarımızı daha keyifli hale getirebiliriz.

Aydınlatma tasarımı deyip geçmeyin. Bu konuda yapılan dikkatsizlikler sonucu fazla ışığa maruz kalan insanların, bitkilerin ve hayvanların yaşam ritimleri bozuluyor. Diğer yandan, kötü tasarlanmış bir aydınlatma sistemi gözlerde kamaşma ve psikolojide suça maruz kalma gibi endişelere neden olabiliyor. Gün ışığına göre yapılan doğru bir aydınlatma tasarımı ile mimari unsurları daha fazla ön plana çıkarabilir, evinizi ve ofisinizi daha şık bir mekana dönüştürebiliriz.

Aydınlatma tasarımı nasıl olmalı?

Renkler insan psikolojisi üzerinde oldukça etikilidirler.Dolayısıyla kullandığımız ışığın rengi de  o mekanla ilişkimizi belirlemektedir. Mekanlarımızda, sıcak ve açık renkl kullanımına daha fazla yönelim göstreririz. Evlerimizde kendimizi daha rahat hissetmek ve devamlı yaşayacağımız bu mekanlarda tam anlamıyla evimizde hissetmek için tercihimizi bu yönde kullanmalıyız.

Uyuma, kitap okuma, dinlenme gibi eylemlerde bulunduğumuz alanlarda ışığı tavana ya da duvara yönelten  endirekt aydınlatma kullanımı, rahat hissetmemiz ve gözümüzün dinlenmesi için daha etkili olacaktır.Mutfak gibi, detayları gözen kaçırmak istemeyeceğimiz ve sık vakit geçireceğimiz mekanlarda ise aydınlık çoğunluğu yüksek olan aydınlatmalar tercih edilmelidir. Ayrıca tezgahları dolap altı aydınlatmalarla kullanımı rahat alanlarlar haline getirebiliriz.

Banyolarda ise gölgeler dikkate alınarak tercih yapılmalıdır. Odak noktasının insan olduğu dikkate alınarak aynaya en doğru şekilde yansımamızı sağlayacak şekilde aydınlatmalar tercih edilmelidir. Bununla birlikte ayna yanı apliklerle hoş bir ambiyans yaratılabilir. Banyolarda beyaz ve sarı ışığı birarada ,farklı armatürlerde kullanarak sabah güne dinç başlamamıza akşam ise sakinleşmemize yardımcı olabiliriz.Bu konuda Philips Hue, en sevdiğim akıllı ev aydınlatmalarından bir tanesi. Hem dekoratif, hem pratik, hem de zekice ve oldukça eğlenceli. Hue ile istediğiniz ışığı gündüz veya geceye göre ayarlayabilir, evde olduğunuzda veya güneş battığında ışığınızı otomatik olarak değiştirebilirsiniz. Film izlerken ya da romantik bir ambiyans yaratmak istediğinizde Hue ile modunuzu ruh halinize göre tamamen değiştirebilirsiniz.

Hue, ihtiyacınıza göre oluşturacağınız çok sayıda aydınlatma uygulamasını If This Then That’in büyüleyici alternatifleriyle hizmetinize sunuyor. Bu sayede IFTTT desteği ile sizlere herhangi bir ek maliyet getirmeden evinizi daha aydınlık ve konforlu hale getirebiliyorsunuz.

Peki IFTTT nedir?

ifttt.com , kullandığınız pek çok internet servisi ve pek çok cihazınızın özelliklerini kullanarak otomasyon kuralları oluşturmanıza imkan veren bir servis sitesidir. Dilerseniz sosyal medya hesaplarınızı da bu hizmeti kullanarak birbirine entegre edebiliyorsunuz.

IFTTT’nin açılımı: “if this than that” yani “böyle ise şöyle olsun” anlamına geliyor.

Neler yapılabilir?

Örnek IFTTT uygulamaları:

– Eve geldiğinizde otomatik olarak evinizin ışıkları açılsın .

– Evden çıktığınızda otomatik olarak ışıklar kapansın.

– Akşam olduğunda ışıklar otomatik olarak açılsın.

– Her gece saat 12:00 olduğunda tüm ışıklar kapansın.

– Yağmur yağmaya başladığında tüm ışıklar mavi olarak yansın.

– Yeni bir mail geldiğinde ışıklar açılıp kapansın.

– Facebook’ta yeni bir fotoğrafta etiketlendiğinizde ışıkları aydınlatın.

– Uyumaya yardımcı olmak için daha yumuşak Hue tonlarını seçin.

– Işıklarınızı her gün aynı saatte açın.

– Özel günlerde romantik ışıklandırmalar yapın.

– Siri ile ışığınızın renklerini azaltıp, artırın.

– Dünya Saati gününde ışıkları kapatın.  

 

aydınlatmaaydınlatma tasarımıışıkmanşetphilips hue
Yorumlar (0)
Yorum Ekle