En iyi yeni teknolojiler

En iyi yeni teknolojiler denildiğinde akla illa cihazlar ya da bunların özellikleri gelmesin, yenilik sunan uygulamalar, yazılımlar ya da teknolojik gelişmeleri sergileyen olaylar da bu listeye dahil.

En iyi yeni teknolojiler

SAMSUNG AY DENEYİMİ

Ücretsiz / www.samsung.com/us/837/
Ay’a inişin 50. yıldönümünü kutlamak için Samsung, düşük yerçekimli ortamda Ay’ı deneyimlemek için bir Gear VR uygulaması yaptı.

Replica AI

Ücretsiz / replika.ai

Hindistan Shree Devi Araştırma Enstitüsü insanların yazış motiflerini öğrenen bir yapay zeka robotu yaptı. Bu robot sayesinde sevdikleriniz siz vefat ettikten sonra sizle konuşuyormuş gibi bu robotla konuşabilirler. Replica AI adlı robot, yaratıcısının eşi öldükten sonra “hayata geçirilmiş” bir proje. Enstitü, projeden para kazanmayı hedeflerken akıllara Black Mirror gelmiyor değil.

ImpactVision

www.impactvi.com

San Fransiskolu bir şirket elektromanyetik radyasyon (X ışını gibi) kullanarak meyve ve sebzelerin tazeliğini şekil, yapı ve yoğunluk taraması yaparak öğreniyor. Ardından önceki taramalarına bakıyor ve genel verilerle karşılaştırıp, yiyeceklerin raf ömrünü belirliyor. Tüm üretilen yiyeceklerin üçte birinin çöpe gittiği günümüzde sistemin yiyecek ziyan etmenin önüne geçeceği öngörülüyor.

Civil War Photo Sleuth

Ücretsiz / www.civilwarphotosleuth.com

Amerikan İç Savaşı uzmanı ve bilgisayar mühendisi Kurt Luther tarihçilerle ve Virgina Teknik Üniversitesi’nden öğrencilerle bir olup savaş gazilerinin kataloglandığı bir site yapmışlar. Makine öğrenimi platformu insan yüzündeki yirmi yedi noktayı referans alarak tarama yapıyor ve isimsiz kalan kahramanları açığa çıkarmayı hedefliyor.

Force Push

Fiyatı belirli değil / doi.org/10.3389/fict.2018.00025

Virginia Teknik Üniversitesi’nden iki araştırmacı sanal gerçeklik ortamında ellerinizi kullanarak ya da kullanmayarak mı deseydik, nesneleri bir Jedi gibi hareket ettirmenizi sağlayan bir ortam geliştirmişler. Nesnelerin hareketi, elinizin hızına ve hareketine göre değişen bu ortam Oculus sanal gerçeklik başlığı ve Leap Motion adlı el hareketlerini izleyen algılayıcı ile çalışıyor.

İşçi eğiten robot

www.furhatrobotics.com

Yapay zeka genelde yardımcı olmak için vardır fakat müşteri temsilcisi eğitimi için bir robot yapıyorsanız, aynı gerçek bir müşteri gibi huzursuz olmalıdır. İsveçli Furhat Robotics de tam bunu yapıyor. Robot, kulak tırmalayan sesiyle, müşteri temsilcilerine çıkarabildiği kadar zorluk çıkarıyor.

Seedling

14 USD / www.magicleap.com

Bir olayın Dünya’daki tüm bitkileri yok ettiğini, sizin de tekrardan bitki yetiştirmekle görevlendirilen bir bilim adamı olduğunuzu düşünün. Ufaktan ufaktan, odanızdaki en basit bitkiden geniş skalada insanları besleyecek bitkilere kadar gitmeniz lazım. Magic Leap teknolojisinde çalışan Seedling artırılmış gerçeklikle mekanları tarayıp, orada hangi bitkiyi yetiştirebilirsiniz gösteriyor. Siz de oyun oynayarak insanlığa hizmet ediyorsunuz.

Engellilere iş kaynağı robot garsonlar

Genelde bir robotun iş yaptığını duyduğumuzda, bir insanın işinden olduğunu düşünürüz. Fakat Japonya’daki Dawn ver.β adlı kafede fiziksel olarak iş yapamayacak engelli insanlar, bir oyun karakteri kontrol eder gibi robot garsonları kontrol ediyorlar ve müşterilerle uzaktan kamera sistemiyle iletişime geçebiliyorlar.

güncelteknolojiuygulamalaryeni teknolojiler
Yorumlar (0)
Yorum Ekle