Chrome web tarayıcısı sadeleşmeye devam ediyor

Gerek dünyada gerekse Türkiye’de en fazla kullanılan web tarayıcılarının başında Google Chrome geliyor. Kullanışlı ve stabil bir kullanım vaat eden bu önemli web aracı için sadeleştirmeye yönelik geliştirme çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre Chrome’daki ‘uygulama başlatıcı’ adını alan özellik aşama aşama kaldırılıyor. Söz konusu özellik, Mac için Dock, Windows için görev çubuğu kısmında konumlanan ve Chrome uygulamarına hızlı erişim imkanı sağlayan bir sekme ikonuydu. Buraya tıklandığında Chrome uygulamaları bir arada görülebiliyordu. Bununla birlikte ilgili ikonun çok düşük bir kullanıcı kesiminin ilgisini çektiği ve kullanılmadığı görüldü, nihayetinde ise Google tarafından kaldırılması yönünde adım atıldı. Temmuz ayına kadar özelliğin tamamen devre dışı bırakılacağı belirtildi.

Öte yandan uygulama başlatıcı adlı özelliğin, yüzde 0,2’lik bir mobil ekosistem kesimi tarafından kullanılan Chrome OS içinde yer almaya devam edeceği kaydedildi.

Google, popüler web tarayıcısını daha da sadeleştirmek adına hamlelerini sıklaştırmış durumda. Geçtiğimiz aylarda masaüstü bildirim merkezi kısayol ikonu kaldırılmıştı. Ancak kullanıcılar tarafından yavaşlık konusunda geribildirimlerin arttığı biliniyor. Google’ın geliştirme çalışmalarını sürdürmesi gerektiği yönünde genel bir kanı bulunuyor.

chromechrome osdockGoogleGoogle Chromemacuygulama başlatıcıWindows
Yorumlar (0)
Yorum Ekle