ASUS TUF VG249Q1R İnceleme

ASUS markasının profesyonel oyuncular ve hızlı oyunları oynamayı seven oyuncular için piyasaya çıkardığı TUF Gaming VG249Q1R modeli monitörü inceleme konuğumuz. Özellikle 23.8 inç Full HD ekran ve 165 Hz yenileme hızı ile öne çıkan monitör IPS panel teknolojisi ile canlı ve olabildiğince hareketli bir deneyim sunuyor.23.8 inclik ekran boyutu ve zarif ince dizaynı sayesinde geniş monitör kullanma yeri olmayan ya da bu boyuta alışkın oyuncular için oldukça iyi bir tercih olarak beğeni topluyor. ASUS çok düşük hareket bulanıklığı teknolojisi (ELMB) ve Adaptive-sync ile gölge ve bulanıklık dengesini tamamlayan 1 ms MPRT özelliği de oyunculara sunulan bir diğer önemli nokta.

Oyun dünyasında yeni standardın artık 165 Hz ve üzeri yenileme hızlarına evirildiği günümüzde özellikle rekabetçi oyunlarda iyi bir bilgisayar ve klavye-mouse kadar olabildiğince hızlı yenileme hızına sahip monitörler de oyunculara fazlasıyla avantaj sağlıyor. Bu konuda genel kanı “Ne kadar fark edebilir ki?” yönünde. Sürekli kullandığınız monitörün üzerinde bir yenileme hızında monitör kullandığınızda ilk aşamada “ne kadar fark olduğunu” anlamanız zor. Yenileme hızı yüksek monitörden tekrar eski monitörünüze döndüğünüz an asla bazı şeyler eskisi gibi olamayacak demektir. Size oldukça iyi gözüken eski monitörünüz artık akıcı gelmeyecek ve sizi yavaşlatıyormuş hissine kapılacaksınız.

Bu düşündükleriniz aslında deneyiminiz ile doğru orantılı olarak gerçekler diyebiliriz. Online oyunlarda sizin “gördüm, ateş ettim, ölmedi” ya da “beni nasıl daha erken görebiliyor?” sorularının cevabı tam da burada gizli. Yüksek yenileme hızları size rakibinize göre daha çabuk detay yakalamayı sunar. Bu kimi zaman rakibinizi erken görmek, kimi zaman rakipten hızlı konum almak, erken gördüğünüz rakibinize hamle yapmak gibi farklı faydaları da beraberinde getirir. İyi bir donanımla birlikte yüksek yenileme hızı size yırtılma ve diğer görüntüyü bozan, akıcılığını engelleyen durumlardan da kurtarır.

ASUS TUF Gaming VG249Q1R oyuncu monitörü IPS panel ile birlikte geliyor. 178 derecelik bir görüş açısı ve IPS ekranın getirdiği canlı renkler sayesinde hem farklı açılardan deneyim yaşayabilirken hem de canlı ve akıcı bir görüntü elde edebiliyorsunuz.

Oyun içine etki eden ASUS teknolojilerine bakacak olursak bu kısımda, Shadow Boost, GamePlus, GameVisual, Flicker Free ve Ultra düşük mavi ışık teknolojisi bize sunulmuş. Hangi teknoloji bize neler sunuyor sırayla bakalım:

ASUS Shadow Boost bir oyuncu için önemli bir soruna parmak basıyor. Oyun içinde karanlık bölgelerin daha belirgin olmasını sağlayan, bunu yaparken parlak bölgelerin dengesinin bozulmamasına odaklanan bir teknoloji. Böylece karanlık noktalarda saklanan objeleri ve online oyunlarda pusu yapan oyuncuları daha rahat görebiliyorsunuz.

ASUS’a özgü GamePlus kısayol tuşu ise oyunlarda ekran üzerinde crosshair, Timer, FPS Counter ekran yerleşimine destek sağlayacak geliştirmeler sunuyor.

ASUS GameVisual ise farklı tür içeriklerde görüntülerin optimize edilmesi adına monitörün görüntü ayarlarından yararlanıyor. Bu bağlamda Yarış-MOBA-Sinema-RTS/RPG-FPS- sRGB ve Manzara olarak 7 adet önayarlı ekran modu  ile hazır ayarlar üzerinden kullanıcı deneyimi sağlanıyor.

Flicker-Free teknolojisi ile uzun süreli ekran başında kalınan durumlarda göz yorgunluğunun en aza indirilmesi için bir çalışma gerçekleştirilmiş.

ASUS TUF Gaming VG249Q1R sunduğu teknolojik özellikler kadar üzerinde sunduğu bağlantı seçenekleri ile de göz dolduruyor. 1 adet DisplayPort 1.2 ve 2 adet HDMI 1.4 sayesinde 3 tane farklı cihazın aynı anda bağlanabilmesini sağlıyor. Kulaklık çıkışı ile isterseniz doğrudan sesi kulaklığa da alabiliyorsunuz.

Teknik özellikleri ve bize sunduklarına baktığımızda ASUS TUF Gaming VG249Q1R bir oyuncu için oldukça yeterli bir ürün. Özellikle espor tarafında rekabetçi arenaya adım atıyorsanız ya da rekabeti hedefleyen hızlı oyunları oynamayı seviyorsanız bu ürünü tercih edebilirsiniz.

ASUS TUF VG249Q1R Teknik özellikler

Ekran boyutu(cm):
60.5 cm
Ekran Boyutu (inç):
23.8 inç
Görüntü kalitesi:
Full-HD
Çözünürlük:
1920×1080
Tepkime Süresi:
1 MS
Dinamik Kontrast Oranı:
1000:1

Genel özellikleri

Vesa Standardı:
75x75mm
Renk (Üreticiye Göre):
Siyah
Standsız Genişlik:
53.9 cm
Standsız Yükseklik:
31.9 cm
Standsız Derinlik:
3.65 cm
Standsız boyutlar (G/Y/D):
53.9 cm / 31.9 cm / 3.65 cm
Standlı Genişlik:
53.9 cm
Standlı Yükseklik:
40.6 cm
Üretici Garantisi:
3 Yıl Resmi Üretici Garantili

ASUS TUF VG249Q1R ilginizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

AsusTUFVG249Q1R
Yorumlar (0)
Yorum Ekle