Apple kullanıcıları dikkat: iPhone’unuz dinleniyor olabilir!

Akıllı telefon sektöründeki değişim tüm hızıyla sürüyor. Tabii bu değişimde adeta her geçen gün yeni bir sürümü çıkan mobil işletim sistemlerinin payı büyük. Bu sayede kullanıcılar, yeni özellikleri deneyimleme imkanına sahip oluyor.

Ancak bazı durumlarda kullanıma sunulan bir özellik, amacının dışına çıkarak kullanıcı gizliliğini ihlal edebiliyor. Kısa süre önce bunun yeni bir örneği ortaya çıktı. Apple işletim sistemlerinin bünyesinde bulunan yerleşik bir özellik, iPhone modellerini dinlemeye açık hale getirdi.

Canlı Dinleme özelliği amacının dışına çıkabilir

iOS ve iPadOS gibi sistemlerde çoğu Apple kullanıcısının farkında bile olmadığı Canlı Dinleme adında bir özellik mevcut. Bu özelliğin amacı ise, dinleme güçlüğü çeken kişilerin AirPods, AirPods Pro, AirPods Max, Powerbeats Pro veya Beats Fit Pro kulaklıkları aracılığıyla bağlı bulunan iPhone, iPad veya iPod touch modellerinin yakınında yapılan konuşmaları dinleyebilmesi.

Yani söz konusu işlev,  insanların gürültülü bir ortamda konuşmaları duyması ve işitme güçlüğü çeken kişilere yardımcı olması için tasarlanmıştı. Halihazırda bu özellikten haberdar olan güvenlik araştırmacıları ve Apple kullanıcıları, daha önce de bunun ilerleyen dönemlerde amacından sapabileceğini defalarca dile getirmişti.

Ancak kısa süre önce TikTok platformunda paylaşılan bir video sonrası Canlı Dinleme özelliği yeniden tartışılmaya başlandı. Örneğin bir odada bulunan iPhone 13, bağlı bulunması halinde diğer odada bulunan AirPods’a yapılan konuşmaları anbean ileten bir mikrofon görevi üstlenebiliyor. Burada sadece özelliğin aktif olması ve kulaklığın bağlı olması yeterli.

Son olarak Apple’dan konu ile ilgili herhangi bir hamle gelecek mi şu an için bilinmiyor. Ancak iddialar, şirketin işlev üzerinde bazı değişikliklere gidebileceği  yönünde.

MIUI 13, özellikleri ile göz kamaştıracak

Appleiphone
Yorumlar (0)
Yorum Ekle