Android One nedir? Android One cihazların avantajları neler?

Daha önce size Android işletim sisteminin Go Edition versiyonundan söz etmiş ve Android Go platformu ile bu platformu kullanan mobil cihazların özelliklerinden bahsetmiştim. Bu hafta yine benzer bir konuya değiniyor ve Android One platformuna göz atıyoruz.

Android, Google öncülüğünde mobil cihazlar için geliştirilen bir mobil işletim sistemi. Bu işletim sistemini dünya genelindeki pek çok üretici cihazlarında tercih ediyor. Üreticiler, Android işletim sistemini kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirip, farklı tasarımlarla kullanıcılara sunuyor.

Google’ın koyduğu standartlarda üretim

Bunun yanında Google’ın iki ayrı üretici programı var. Bunlar Android One ve Android Go. Android One programına üye olan üreticiler Google’ın koyduğu standartlara uygun çalışmayı kabul etmiş oluyor. Google’ın son olarak kullanıma sunduğu Android Go programı da benzer şartlara sahip.

‘Saf Android’ ile daha yüksek performans

Android One programına üye olan üreticiler, Google’ın geliştirdiği ‘Stok Android’ ya da ‘Saf Android’ olarak isimlendirilen özel bir sürümü kullanma fırsatını yakalıyor. Bu sürüm üreticilere işletim sistemi ara yüzünde özelleştirme yetkisi vermiyor. Sade tasarımlı bu özel sürüm, cihazların daha hızlı çalışmasını da beraberinde getiriyor.

Android’in en son sürümü daima sizde

Program kapsamındaki cihazlar, Android işletim sisteminin en son sürümü öncelikle elde etme ve kullanma fırsatına sahip oluyor. Yeni özellikleri ilk kullananlardan olmak isteyenler için bu büyük bir imkân. Birçok cihazın güncelleme alma konusunda sorun yaşadığı göz önünde bulundurulursa Android One’ın farkı daha iyi anlaşılır.

2 yıl süreyle güncelleme garantisi

Mobil cihaz üreticileri, Android One programıyla müşterilerine 2 yıl güncelleme garantisi verebiliyor. Üretici tarafından işletim sistemi 2 yıl, Google tarafından güvenlik güncellemeleri ise 3 yıl süreyle en hızlı şekilde sağlanıyor. Bu da Google ile iş birliği yapan markalara müşteri memnuniyet olarak yansıyor.

Yazılım ve donanım uyumluluğu

Android One programında üretilen tüm cihazların arkasında ‘Android One’ logosu bulunuyor. Cihazların açılışında da ‘Android One’ logosu kullanıcıları selâmlıyor. Bu program kapsamında üretilen cihazların yazılım ve donanım uyumluluğu Google tarafından denetleniyor. Bu da cihazlardan daha iyi performans alınması demek.

Gereksiz uygulamalarla yüklü gelmiyor

Android One önyüklü gelen cihazlarda bazı istisnalar hariç, kullanıcıları rahatsız edecek gereksiz uygulamalar bulunmuyor. Özellikle mobil operatörlerin sattıkları cihazlara gerekli-gereksiz birçok uygulama yüklediği ve cihazı ’şişirdiği’ göz önüne alınırsa bunun büyük avantaj olduğu görülebilir.

Sadece temel uygulamalarla karşınızda

Satın aldığınız mobil cihaz, kutudan çıkardığınız andan itibaren temel uygulamalar yüklü ve hazır olarak karşınıza geliyor. Gmail, Takvim, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, YouTube, Google Asistan, Google Duo başta olmak üzere popüler Android uygulamalarının son versiyonları cihazınızda hazır geliyor. İhtiyaç duyduğunuz farklı uygulamalar ise Google Play Store’da sizi bekliyor.

Güvenliğinizi en üst düzeyde sağlıyor

Android One cihazları, güvenliğiniz için Google Play Protect yüklü olarak geliyor. Play Protect sayesinde hem cihazınız hem bilgileriniz hem de indirdiğiniz uygulamaların güvenliği en üst düzeyde sağlanıyor.

Android One uyumlu mobil cihazlar hangileri?

Türkiye’de satışa sunulan Android One uyumlu mobil cihazlar hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. Android One’ın kurumsal sitesinde başta General Mobile ürünleri olmak üzere bir çok cihaz yer alıyor. Ancak Türkiye piyasasında daha fazla Android One seçeneği bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda size, Android One platformu ve cihazları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Öğrencilere en güzel karne hediyesi seçenekleri

Samsung Galaxy S10 neler getirecek?

Facebook’ta güvenliğiniz için yapmanız gereken ayarlar

Androidandroid goAndroid Go Editionandroid işletim sistemiandroid oneAndroid One cihazlarandroid one nedirandroid one programıGoogleGoogle Play Protectmanşetmelih bayram dedeSaf Android
Yorumlar (0)
Yorum Ekle