Android ve iOS arasında nasıl veri taşınır?

Android ve iOS arasında nasıl veri taşınır, güncelliğini asla yitirmeyen bir soru. Her iki işletim sistemindeki cihazların birinden diğerine geçiş bitmeyeceğe benziyor.

Siz de gri takımdan yeşil takıma ya da yeşil takımdan gri takıma geçiş yapmak isteyip, her şeye kaldığınız yerden devam edememe korkusu içinizi sardıysa, korkmayın. Aşağıdaki ipuçları ve uygulamlar işinizi kolaylaştıracak.

Android ve iOS arasında nasıl veri taşınır?

Google Drive

Google, iOS verilerini Android cihaza taşımayı çok kolaylaştırdı. Ücretsiz 15 GB’lık bulut depolama alanına arşiv, ses, görüntü ve metin dosyalarınızı yedekleyebilir ve iki cihaz arasında eşitleme yapabilirsiniz. Ayrıca virüs tarama hizmeti sayesinde ola ki Android cihazınızda algılanamamış bir virüs varsa, Apple cihazınıza geçerken Drive sizi bu konuda uyarabilir. İşlemin internet üzerinden gerçekleştiğini ve iyi bir bağlantı hızına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Move to Android

Move to android yalnızca mesajları aktarabiliyor. Bu nedenle, yaygın olarak kullanılan ve popüler bir uygulama değil ancak mesajlarınızı iPhone’dan Android’e hızlı ve sorunsuz biçimde aktarabilir.

Samsung Smart Switch

Samsung’un bu uygulaması iOS, Windows, Blackberry ve Android arasında hem kablolu hem de kablosuz olarak çalışabiliyor. Mesajları, görselleri, videoları, metinleri ve hatta arama kaydını dahi aktarabilen uygulama en az 500 MB boş alana ihtiyaç duyarken HTC, Sony ve Motorola gibi cihazları da destekliyor.

MobileTrans

Windows ve Mac OS’te çalışan bu bilgisayar uygulaması Android ve iOS cihazlar arasında kişi rehberi, arama kaydı, mesajlar, medya dosyaları, alarmlar, takvim ve internet yer imlerini paylaştırabiliyor. Kablolu oluşu sayesinde internet kullanmıyor ve yerel çalıştığından akıllı telefonlarınızda ekstra boş alana ihtiyaç duymuyor.

Instashare

Hem Android hem de iOS’te kullanılabilen bu uygulama sanal birkablosuz olarak iki cihazı birbirine bağlıyor ve arada veri aktarımını mümkün kılıyor. MobileTrans gibi otomatik değil, göndereceğiniz dosyaları ne yazık ki elle seçmeniz gerekiyor. Tam bir aynalama için uygun olmasa da küçük bir dosya göndermek isterseniz, işinizi hızlıca görür.

USB bellek

Modeminizin bir USB yuvası varsa muhtemelen yerel ağınızda dosya paylaşımı için desteği de vardır. Android ya da iOS cihazınızdan aldığınız dosyaları bir USB belleğe kopyaladıktan sonra modeminiz üzerinden ağınıza bağlı tüm cihazlarınıza paylaştırabilirsiniz. Bunun için Android’de ES Dosya Yöneticisi, iOS’te ise resmî Dosyalar uygulamasını öneririz. Böylece hem tabletleriniz hem de telefonlarınızı eşitlemiş olursunuz.

Dropbox

Birden fazla cihazı aynı anda kullanıyorsanız ve elle eşitleme işlemi yapmak istemiyorsanız bu uygulama tam sizin için. Ücretsiz 2 GB depolama alanına tüm dosyalarınızı yedekleyebilir ve bu dosyaların diğer cihazlarınıza otomatik olarak indirilmesini sağlayabilirsiniz. Uygulamalanın web arayüzü muhtelif oynatıcı ve metin görüntüleyicileri destekliyor, bu sayede bilgisayardayken videolarınızı YouTube’den görüntüler gibi izleyebilirken, aldığınız notları okuyabiliyor ve üzerinde değişim yapabiliyorsunuz.

AndroidiOSiphonerehbertelefonveri aktarmaveri taşıma
Yorumlar (0)
Yorum Ekle