Akım dalgalanmalarına karşı bilgisayarınızı koruyun

0

Bilgisayarlarımız ve bilgisayarlarımızdaki verilerin güvenliği son dönemde hep siber tehditler ve bilgi güvenliği perspektifinden değerlendiriliyor. Ancak bilgisayarların akım dalgalanmalarından ve elektrik kesintilerinden gördüğü zarar da güvenlik adına bir o kadar önemli. Ani güç dalgalanmaları bilgisayarınıza zarar verebileceği gibi eğer bilgisayarınızda bir sabit disk kullanıyorsanız verilerinizde de kayıplara yol açabilir.

Zira sabit diskler çalışma prensibi olarak, bilgi yazan bir optik kafaya ve bunun ucunda dönen disklere sahiptir. Eğer bilgisayarınızın gücü aniden kesilirse dakikada binlerce kez dönen bu diskler birden durur ve bu durum disklerin fiziksel olarak zarar görmesine neden olur. Peki böyle bir durumda nasıl bir önlem alabilirsiniz? Bu yazımızda bilgisayarınızı ani güç dalgalanmalarına karşı korumanızı sağlayacak önlemler sunacağız.

En ekonomik çözüm: Akım koruyucu prizler

Bilgisayarlarınızı ve prize bağlı diğer tüm elektronik cihazlarınızı korumanın etkili ve en ucuz yolu akım koruyucu prizlerdir. Akım koruyucu prizler anlık güç kayıplarını absorbe edebilecek şekilde çalışır ve hassas cihazlarınızı aşırı gerilimlere ve elektriksel gürültüye karşı korur. 

Akım koruyucu prizlerin, akımı absorbe edebilme seviyeleri ‘’joule’’ cinsinden ifade edilir. Bu sebeple cihazlarınızı korumak için tercihiniz bir akım koruyucu prizden yana olursa alacağınız ürünün joule değerine dikkat etmelisiniz. Tek bir priz şeklinde satılan ürünlerin yanında 3 ile 12 arasında girişi olan farklı seçenekler de mevcuttur. Akım dalgalanmalarının yanında bu ürünler çocuk koruması ve alev almaz kasa ve devre kartı gibi yüksek güvenlik sunan yeteneklere de sahiptir.

Önemli olan süreklilik ise UPS tercih etmelisiniz

Akım dalgalanmalarına karşı bilgisayarımızı koruduk. Peki ama rekabetin kıyasıya sürdüğü bir oyunun başındayız ya da müdürümüze iletmemiz gereken bir sunum ile uğraşıyoruz. Bu senaryoda kesintisizliği nasıl sağlarız? Özellikle de bir masaüstü bilgisayara sahipseniz en doğru tercih bir kesintisiz güç kaynağı, yani UPS edinmek olacaktır.

Farklı beklentilere ve farklı bütçelere hitap eden çok sayıda UPS seçeneği var. 600 VA seviyesinde, görece daha basit ve son kullanıcı beklentilerine odaklanan bütçe dostu UPS’lerin yanında fiyatları 2.000 TL’nin üstüne çıkan LED göstergeli ve daha fazla teknik özellik sunan profesyonel UPS’ler de mevcut. Bu noktada beklentiniz elektrik kesintilerinde işinize ne kadar bir süre daha devam etmek istediğiniz. Eğer tek beklentiniz elektrik kesintisi anında bilgisayarınızın hemen kapanmaması ise daha uygun bir fiyat etiketi ile satılan ürünlere göz gezdirebilirsiniz.

Çevre ekipmanları da önemli

Çevrimiçi kalmanın oldukça önemli olduğu günümüzde elektrik kesintisi esnasında bilgisayarınızın UPS’e bağlı olması yeterli olmayabilir. Zira modeme enerji ulaşmadıktan ve internetiniz olmadıktan sonra bilgisayarınızı kullanabilmenin pek bir önemi kalmıyor. İşte tam da bu noktada farklı üreticiler modem ve diğer ekipmanlar için adaptör görünümünde ekstra güç sunan minik UPS’ler üretiyor. Bu ürünler ile elektrikler gelene kadar internete bağlı kalmanız mümkün oluyor.

Cevap bırakın