Akıllı telefonların pillerini nasıl daha fazla kullanabiliriz

Piliniz çabuk mu bitiyor? O zaman bu haber tam size göre...

0

Akıllı telefon alırken en çok dikkat ettiğiniz kriter nedir bilemiyoruz ama tüm kullanıcıların ortak alım kriteri kesinlikle telefonların pil performansları oluyor. Bir akıllı telefonun pil gücü mAh (miliampere-hour yani miliamper-saati) denen birim ile ölçülür ve ifade edilir. Bu değer ne kadar yüksekse şarj süresi sunma imkanı da o derece fazla olur. Akıllı telefonların pillerini daha fazla kullanmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Daha fazla ekran süresi almak için özellikle iPhone kullanıcılarının son uygulamaları kapatma ile ilgili bir eğilimleri olduğunu görüyoruz. Özellikle iPhone sahipleri telefonlarını kilitlemeden hemen önce son uygulamaları kapatarak daha fazla pil süresi almak istiyorlar. Peki bu doğru bir hareket mi?

Bu sorunun yanıtı hem “evet” hem de “hayır.” Neden mi?

Öncelikle telefonda son uygulamalarınızı kapatıp birkaç saat sonra telefonu elinize alacaksanız doğru bir hareket yapıyor olabilirsiniz ama 2 dakika sonra kapattığınız uygulamayı yeniden açacaksanız yaptığınız şey kesinlikle çok yanlış bir hareket. Zira bir uygulamayı zorla kapattığınızda bu uygulamanın önbellek verilerini de siliyorsunuz. Tekrar açtığınızda ise (öreğin Instagram) tüm time-line yeniden yükleniyor. Bu hem daha fazla pil hem de daha fazla veri tüketmenize ve daha fazla veri tüketmesi de yine daha fazla pil harcamanıza sebep olmakta.

Kısacası bu yapılan son uygulamaları kapatma tak aksine sizin daha fazla veri ve pil tüketimi yapmanıza sebep olabilir. Pilinizi korumak ve telefona bakma alışkanlığınızı azaltmak adına akıllı saat ve akıllı bileklikler kullanabilirsiniz. Bugün MediaMarkt.Com.Tr adresinde yapılan Sevgililer Günü Kampanyası dahilinde ikinci akıllı saatte %50 indirim yapılıyor.Bu kampanyayı mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.Böyle ürünler ile telefonunuzun pil performansını iki katına kadar çıkartabilir ve telefona bakma alışkanlığınızı azaltabilirsiniz.

En önemli detaylardan birisi de telefonun pilini %20‘den önce şarj etmek ve bilinenin aksine %100′e kadar şarj etmemek olabilir. Bir pili %20 ve %80 arasında kullanmak pil ömrüne oldukça katkı sağlayan ufak bir detay oluyor. Bunu da mutlaka denemenizi öneririz.

Hızlı şarjlar sayesinde artık telefonların pillerinin 35 dakika süre içinde (OPPO RX17 Pro) %100 şarj olabildiğini görüyoruz. Bu şarj gücündeki telefonlar arttıkça şarj sorunu da tarihe karışacak gibi görünüyor…

Cevap bırakın