Akıllı Olmayan Televizyonlar Nasıl Akıllı Hale Getirilir?

      Evde akıllı cihazlardan film izlemek artık hayatın vazgeçilmezlerinden. Hele bir de büyük ekranda film izleme keyfi için televizyonun akıllı olması büyük avantaj sağlıyor. Artık çoğu evde akıllı televizyon kullanılıyor ve eski televizyonlar evin bir köşesinde bekliyor. Oturma odası rahatlığında büyük ekranda örneğin bir Netflix izlemek eminim çoğu kişinin isteyeceği bir şey. Bu haftaki ” Akıllı Olmayan Televizyonlar Nasıl Akıllı Hale Getirilir? ” konulu yazımda, çoğu evde bulunan eski televizyonları nasıl akıllı hale getirip film izlenebileceğinden bahsedeceğim.

      Eski televizyonu akıllı hale getirebilmek için çoğu zaman televizyondaki HDMI girişini kullanmak gerekiyor. Televizyonun HDMI girişine  Apple TV,  Roku, Chromecast, Amazon Fire Stick veya bilgisayar bağlayarak, cihazda başta film izlemek üzere takılan cihazın yetenekleri çerçevesinde işlemler yapılabiliyor.

Apple TV ile Akıllı Olmayan Bir TV’de Film İzleme

      Apple TV, eski televizyonun HDMI girişi ile cihaza bağlandıktan sonra artık Apple TV üzerindeki bütün içerikleri televizyondan takip etme şansına sahip oluyorsunuz. Örneğini Apple TV bulunan Netflix uygulaması üzerinden takip ettiğiniz dizilerin keyfini sürebiliyorsunuz.

Roku Cihazı ile Televizyonu Akıllandırma

      Roku cihazını televizyonun HDMI girişine bağlayarak, televizyon üzerinden cihazın yetenekleri çerçevesinde kullanabiliyorsunuz. Bazı model Roku cihazlarını direk televizyonun HDMI girişine bağlamakla birlikte bazı modelleri de HDMI kablosu aracılığı ile televizyona bağlayabiliyorsunuz. Roku cihazını kullanabilmek için öncelikle bir Roku hesabınızın olması gerekiyor. Oldukça kullanışlı kumandası sayesinde akıllı olmayan televizyonunuza adeta yeniden hayat veriyorsunuz.

Chromecast ile Eski Televizyonu Akıllandırma

      Google Chromecast’i eski televizyonun yine HDMI girişine bağladığınızda öncelikle akıllı telefonunuza Google Home uygulamasını da kurmanız gerekiyor. Chromecast’i tamamen akıllı televizyonunuzdan yönetebiliyorsunuz. Chromecast, akıllı telefonda bulunan bazı uygulamaların çıktısını televizyon ekranına yansıtmaya yarayan bir cihaz. Öncelikle Chromecast cihazınızı Google Home uygulamasına tanıtmanız gerekiyor. Tanıtım işleminden sonra  akıllı telefonda bulunan örneğin Netflix uygulamasını Chromecast’e yansıtarak televizyondan izleyebiliyorsunuz.

Bilgisayarı Akıllı Olmayan Televizyona Bağlama

      Bilgisayarınızı eski televizyona bağlamak için çoğu zaman HDMI girişi kullanma zorunluluğu da bulunmuyor.  Televizyonun HDMI girişinin olması tabi ki bir avantaj sağlıyor ama bilgisayardaki VGA çıkışını televizyondaki VGA girişine bağlayarak da iletişim sağlanıyor. VGA girişi ile bağlantı sağlandığında sesi ya bilgisayardan dinleyebiliyor ya da yine bilgisayar ile televizyon arasında bir ses aktarma kablosu kullanabiliyorsunuz. Bilgisayar ile televizyon arasında HDMI kablo dışında görüntü aktarırken, HDMI kablosundaki kaliteye göre görüntü netliğinin iyi olduğunu söylemek biraz zor.

      Yazıda kullanılan imajlar ilgili firmaların web sayfalarından alınmıştır. Ürünler ilgili firmaların ticari markalarıdır.

      Twitter takip @salihertugrul Instagram takip Teknokafe

 

Cevap bırakın