Akıllı ev teknolojilerinde bizi neler bekliyor?

0


IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) ve beraberinde insan yaşamını kolaylaştıracak akıllı ev teknolojilerinin geleceği, en çok merak edilen konulardan biri olmaya devam ediyor. Ülkemizde akıllı ev teknolojileri henüz yeni yeni kendini göstermeye başladıysa da, ABD ve Avrupa’da akıllı ev teknolojileri son birkaç yılda önemli gelişmeler kaydettiler. Çünkü evlerimizi akıllı hâle getiren bu cihazlar için oldukça ön yargılı olarak yaklaşılmıştı ve bir balon misali patlayacağı yönünde fikirler mevcuttu. Geçtiğimiz 2017 yılında özellikle ortaya çıktı ki; akıllı ev teknolojilerinin gerek gördüğü talep, gerekse markaların bu pazara olan ilgisi bambaşka bir seviyeye yükselmiş durumda. Öyleyse gelin, bu hafta 2018’in fütürizm dolu evlerinden bahsedelim.

Akıllı Evler Her Geçen Gün “Standart” Hâle Geliyor

İnşaat sektörünün ülkemizdeki gelişimi malûm ve rekabet hâlinde olan inşaat şirketleri akıllı evlerin önemini fark etmeye başladı. Yüksek görüntü kalitesine sahip multi-fonksiyonel diyafonlar, özel kilit sistemleri ve hatta ses komutuna duyarlı aydınlatmalar… Artık bir evin pazarlanmasında akıllı ev teknolojileri önemli bir kriter hâlini alıyor. Ev almak isteyenler, evlerinde bu tip özellikleri ararken; satıcılar da evlerini bu yönleriyle pazarlıyor. Diyeceğim o’dur ki, sektör artık bu teknolojinin kesinlikle farkında görünüyor. Bunu sizlerin de gözlemlemesi oldukça kolay. Yalnızca yeni yapılan konutlara dair reklâmları inceleyiniz.

Sesli Asistanlar ve Donanımsal İyileştirmelerle Daima İleriye

Amazon’un Alexa’sı, şu anda akıllı ev teknolojilerini kontrol etmekte kullanılan asistanlardan en fazla bilinenidir. Bununla beraber gerek Google, gerek Apple kendi sesli asistanlarını mobil teknoloji odaklı geliştirmiş olsalar da, IoT’ye karşı oldukça istekli atılımlar yapmanın peşindeler. Elbette bu pazarda Microsoft, Samsung ve daha nicelerinin gözü var. Sesli asistanlar eksiden olduğu gibi yalnızca sesimizi yazıya dökmek için kullanılmıyor. Onlar, artık kendi yapay zekâlarına sahipler ve bizlerden aldıkları komutla IoT cihazları yönetiyorlar. Yapılan analizler, 2018’de ve daha gelecekte sesle kumanda etme fikrinin değişime uğramayacağını, tam tersine popülerlik kazanarak yaygınlaşacağını söylüyor. Yani bir süre için düşüncelerimizi okuyacak teknolojilerden uzak kalacağız gibi görünüyor.

Öte yandan akıllı termostatlar sayesinde evin ideal sıcaklıkta tutulması, sanılanın aksine enerji tasarrufu sağlıyor. Işık sensörleri, hareket algılayıcılar, kızılötesi gözler, su ve duman sensörleri geliştikçe; donanım yeterliliklerinin artmasından kaynaklı olarak akıllı ev cihazları insanoğluna daha fazla hizmet edebiliyor. Zaman ayarlı olarak evinizi süpüren, çimlerinizi biçen robotik makineler… Bunlar, artık geleceğin teknolojisi değil. Hepsi üretildi, hepsi kullanılıyor ve şimdi akıllı asistanlarla uyumlu hâle getirilerek ses komutuyla kusursuz biçimde çalışabilmeleri amaçlanıyor. Daha akıllı sensörler, daha fazla yeteneğe sahip robotlar demektir. Az önce bahsettiğim robotik çim biçme makinesini ele alalım. Çalışırken yağmur yağmaya başladığını algılasa ve kendini kapalı garajına park etse… Hayal mi? Çoktan üretildi, satılıyor ve daha da iyileri yapılacak.

IoT ve Siber Güvenlik

2017’de siber güvenliğin popüler konularından bir tanesi de IoT ve akıllı ev teknolojilerinin siber güvenlikteki rolüydü. Yapılan pek çok araştırmaya göre sonuçlar oldukça korkutucuydu. Çünkü IoT cihazlarımız siber güvenlik halkamızın en zayıf üyeleriydi. Daha da kötüsü siber saldırganlar bu en zayıf halkayı keşfetmiş, saldırılarını bunlar üzerinden yapacak yeni stratejiler geliştirmeye koyulmuşlardı. Bu durumu ortaya koyan araştırmaların 2018’e yeni başladığımız şu günlerde artık karşılık bulduğunu görüyoruz. Tanınmış popüler antivirüs yazılımı üreticileri, IoT cihazlarımızı koruyacak güvenlik çözümleri geliştiriyor ve süratle bu açığı kapatmak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Yine de biz kullanıcılar açısından bilinçli olmak, evlerimizdeki cihazların network’ünü sıkı bir şekilde denetlemek önem arz ediyor. Unutmayın, saldırganlar asla uyumaz…

Sonuç olarak 2018 yılı, akıllı ev teknolojilerinde ve IoT alanında yükselişin artarak devam edeceği bir yıl olarak görünüyor. CES 2018 ile beraber pek çok yeni teknolojiyle tanışacağımız da kuşkusuzdur. Bu değişim ve dönüşüme ayak uydurmak ya da dışarısında kalmak… Seçim sizin.

 

Cevap bırakın