AirDrop rakibi Fast Share’in nasıl çalıştığı ortaya çıktı

0

Apple ekosisteminde dosya paylaşımını kolaylaştıran AirDrop’un ne yazık ki Android tarafında, Android Beam’den sonra, bir rakibi bulunmuyordu. Ancak, Google bu durumu ortadan kaldırmak için harekete geçti ve Fast Share için çalışmalara başladı. Tüm Android modellerinde kullanılabilecek olan Fast Share için yakın zamanda bir video yayınlandı. Bu video ile birlikte özelliğin nasıl çalıştığı da ortaya çıkmış oldu.

Fast Share özelliği tüm Android’lere gelecek

Android ekosisteminde iki Android cihazın birbiri ile dosya gönderip almasını sağlayan NFC destekli Android Beam özelliği bulunuyordu. Ancak, bu özellik geçen yıl kaldırıldı. Sonrasında ise gözler Fast Share özelliğine çevrildi. İki özellik arasında en belirgin fark Fast Share’in dosya paylaşımında Bluetooth’u kullanıyor olması diyebiliriz. Bu, özelliği çok daha kullanışlı hale getiriyor.

Paylaşılan videoda Google’ın Pixel 2 XL ve Pixel 4 modellerini görüyoruz. Birbirine yakın duran iki model, dosya paylaşımını Bluetooth üzerinden kısa sürede gerçekleştiriyor. Her iki telefonun da Hızlı Ayarlar menüsünde ‘Nearby Sharing’ butonu bulunuyor. Bu kısımdan Fast Share ile ilgili tüm ayarları gerçekleştirmek mümkün. Bir dosya ya da fotoğraf göndermek için paylaşma seçeneklerinden ‘Nearby Sharing’i seçmek yeterli oluyor. Karşı taraf da bu özelliği açtıktan sonra aktarım kısa sürede gerçekleşiyor.

Bir süredir Android telefon üreticilerinin kendi AirDrop benzeri özellikleri üzerinde çalıştığını biliyoruz. Kısa süre önce Samsung’un Quick Share isimli bir özellik üzerinde çalıştığında dair bilgiler ortaya çıktı. Daha öncesinde ise Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun ortak bir dosya aktarım özelliği için çalışmalar yaptığı söylendi. Bu çalışmaları Google’ın yapmasının faydası ise özelliğin tüm Android cihazlarla çalışacak olması.

Google’ın bu özelliğini ne zaman tanıtacağı ve kullanıcılara sunacağı bilinmiyor. Ancak, 12 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan I/O 2020 etkinliği bu tanıtımın adresi olabilir.

Cevap bırakın