5G uyumlu akıllı telefonlar yolda

5G uyumlu akıllı telefonlar yolda

0

Geçtiğimiz günlerde çip üreticisi Qualcomm 5G bağlantısı sağlayabilen son geliştirdirdiği işlemcisi Snapdragon 855’i tanıttı. Ve 5G’ye adım adım giden teknoloji dünyasının heyecanına heyecan kattı. 5G’nin ilk dalgası 2019 ve 2020’de başlayacak. Daha hızlı ve geniş bağlantı ağı sağlamak için bu konudaki çalışmalar son sürat devam ediyor. Pek çok endüstri 5G’nin faydalarını iş süreçlerine dahil etmek için sabırsız. Sürücüsüz araçlar, drone’lar, sanal gerçeklik teknolojileri, nesnelerin interneti 5G ile fayda maksimizasyonu artacak alanların başında geliyor. 5G’nin gelişiyle endüstri dışında pek çok bireysel kullanıcı da bu teknolojiyi kullanmaya başlayacak. Tabii 5G’den faydalanmak için öncelikle 5G bağlantılı bir cihaza ihtiyacınız olacak. Bazı firmalar şimdiden 5G uyumlu cihazlarını piyasaya sürmeye başladılar. AT&T ABD’de 5G destekli bir hotspot router satışına başladı. Verizon ise 5G geniş bantını belli bölgelerde başlattı. Peki diğer teknoloji devleri 5G konusunda neler yapıyor? Bu haftaki yazımda teknoloji firmalarının 5G uyumlu akıllı telefon teknolojileri konusundaki çalışmalarını köşeme taşıdım.

Apple
Apple 5G konusunda çok aceleci davranmıyor. Bu yüzden 2019 ve 2020’de bile 5G uyumlu iPhone beklentimiz yok. Apple genelikle mobil trendlerde sektörde ilk olmak yerine teknolojiyi en iyi seviyeye getirdikten sonra kullanmayı tercih ediyor. 3G ve 4G teknolojilerinde de Apple rakiplerinden sonra gelmeyi tercih etmişti.
Samsung
Ağustos ayında Samsung ilk 5G telefonunu çıkarmak için Güney Kore telekomünikasyon firmaları ile görüştüklerini açıklamıştı. Ve cihaz büyük olasılıkla Galaxy S10 Plus olacak. Ülkede 5G ağının Mart 2019’da kullanılmaya başlanması tahmin ediliyor. Bununla birlikte Samsung ABD’de de 5G telefonlar piyasaya sürecek. AT&T, Verizon ve Sprint’in 5G için Samsung ile işbirliği yapacağı biliniyor.
Google
Google 5G planı hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte Verizon 5G ağını 2019 başlarında kullanıma sunmayı planladığını açıkladı. Google’ın Pixel telefonlardaki iş ortağı Verizon. Bu demek oluyor ki Google’ın bir sonraki cihazı Pixel 4 5G telefon olabilir. Eğer şirket her zamanki takvimine uyarsa Pixel 4 Ekim 2019’da piyasada olabilir.
LG
Ağustos ayında LG, 2019’un ilk yarısında ABD’de ilk 5G telefonunu piyasaya çıkaracağını açıkladı. Yakın zamanda başkan yardımcısı Mishka Dehghan tarafından yapılan açıklamaya göre ise cihaz farklı bir görünüme sahip olacak ve tabii ki 5G’li olacak.
Lenovo/Motorola
Geçtiğimiz Ağustos ayında Lenovo 5G özelliğine sahip Motorola Moto Z3’ü tanıttı. Cihazın 5G bağlantısı manyetik olarak telefonun arkasına takılan Moto Mod modüler aksesuar ile sağlanıyor. Marka tarafından yapılan açıklamaya göre Mod aksesuarı sayesinde telefonun hızı 4G LTE bir cihaza göre 10 kat fazla olacak. Mod gelecek yıl piyasada olacak ve fiyatı henüz bilinmiyor. Öte yandan Motorola herhangi bir ekstra cihaza gerek duymadan 5G bağlantı sağlayan bir cihaz üzerinde çalışıyor ancak bunun için biraz daha fazla beklemek gerekecek. Motorola Mobility’nin teknik satış ve operasyon direktörü Doug Michau, cihazın piyasaya çıkışının 2019 başını geçeceğini açıkladı.
Huawei
Haziran ayında Şangay’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde Huawei ilk 5G telefonunun Haziran 2019’dan önce satışta olacağını açıklamıştı. Öncesinde Mart 2019’da ilk 5G Kirin modem ve işlemci Huawei tarafından üretilmiş olacak. Ayrıca cihazın ekranının da katlanabilir olması bekleniyor. Ancak cihazın ABD’de satılması pek de mümkün görünmüyor. Savunma Bakanlığı tarafından güvenlik tehdidi olarak görüldüğü gerekçesiyle Huawei satışlarını ABD’de bir süredir durdurmuştu. Ancak bu Huawei’in ABD’de sonu olduğunu anlamına gelmiyor.
Huawei tarafından yapılan açıklamaya göre cihazlar dünya üzerinde 170’den fazla ülkede Fortune 500 şirketleri ve 100 milyonlarca bireysel tüketici tarafından kullanılıyor.
OnePlus
Ekim ayında OnePlus CEO’su Pete Lau ilk 5G cihazlarının Avrupa’da satışa çıkabileceğini duyurdu. Bir ay sonra Qualcomm OnePlus’ın İngiltere’de 5G satışı yapacağını doğruladı. Londra ile başlayacak ağ 2019’da Cardiff, Edinburgh, Belfast, Birmingham ve Manchester başta olmak üzere 16 İngiltere şehrine ulaşacak. 2019’da kullanımda olacak 5G’li cihaz Qualcomm’un en son Snapdragon 855 çipini kullanacak. Cihaz OnePlus serisinin devamı olmayacak, yüksek hız avantajını kullanmak için özel üretilecek.
Nokia
Nokia günümüzde 15 yıl önceki telefon devi olmasa da 5G’ye doğru adımlar atıyor. Temmuz ayında Nokia T-Mobile ile 3,5 Milyar dolarlık ortaklık anlaşması imzaladı. Bu anlaşma T-Mobile’ın 600MHz spektrum 5G ağını kullanabilecek. Üretilecek 5G cihazların 2019’da piyasada olması bekleniyor.
ZTE
ZTE’nin ABD’deki geleceği geçtiğimiz günlerde yaşanan ticari yasaları çiğneme sebebiyle (şu anda yasak kaldırıldı) sallantıda olsa da firma 5G konusundaki çalışmalarına devam ediyor. 2017 Şubat’ta ZTE saniyede 1 gigabit kablosuz bağlantı sağlayan telefon demosunu üretmişti. Bu ABD’deki cep telefonu bağlantı hızının 50 kat fazlasına denk geliyordu. Bu yıl MWC’ye getirilen cihaz gerçek bir telefon olmasa da 5G konseptinin kanıtı niteliğindeydi. MWC’de yapılan ilk açıklamada 5G’li cihazın tarihi 2018 sonu veya 2019 başı olarak belirtilse de son karar 2019 sonu olarak açıklandı.

Cevap bırakın