3D baskıyla en büyük roket motoru üretildi

0

İngiltere merkezli startup Orbex, 3D baskı teknolojisine sahip dünyanın en büyük roket motorunu üretmeyi başardı. Bu roket motoru, aynı zamanda yüzde 30 daha hafif. İşte detaylar…

Uzay rekabetinde inovasyon aralıksız devam ediyor. Bu kez de İngiltere merkezli bir startup olan Orbex, 3D baskı teknolojisine sahip dünyanın en büyük roket motorunu üretmeyi başardı. Yekpare tasarımlı motorda kaynak uygulanmadı, böylelikle bu işlemden kaynaklabilecek muhtemel sorunların da önüne geçilmiş oluyor.

Jeff Bezos’ın Blue Origin’i ya da Elon Musk’ın uzay seyahati şirketleri olan SpaceX’i ile yarışma gibi bir gayesi bulunmamakla birlikte oldukça mütevazı bir startup olan Orbex, geliştirdiği 3 boyutlu roketle dikkatleri üzerine çekmeyi bildi.

Tüm zamanların en büyük 3D baskılı roket motoru

Orbex açıklamasına göre ‘tüm zamanların en büyük 3D baskılı roket motoru’ olan üretim, ilginç ayrıntılara sahip. Yenilenebilir bir yakıt türü olarak bio-propan kaynaklı çalışacağı kaydedilen roket motorunda gövde malzemesi karbon fiber ve aliminyum kompozit şeklinde. Genel itibarıyla diğer roket motorlarına göre yüzde 30 daha hafif olduğu bildirilen 3D baskılı roket motorunun ilk görevine ise 2021’de çıkacağı açıklandı.

Dikkat çeken 3D baskılı en büyük roket motorunun yine çok yakın olmayan bir gelecekte, 2023 için de çok sayıda IoT (nesnelerin interneti) esaslı nano-uydunun uzaya taşınmasında görev alacağı ifade edildi.

Cevap bırakın